Sort by

Ella has logged 287 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Short Cuts

Short Cuts

1993
×
★★★
Edit this entry  
31
Fleishman Is in Trouble

Fleishman Is in Trouble

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
White Noise

White Noise

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Battle Royale

Battle Royale

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Boy, the Mole, the Fox and the Horse

The Boy, the Mole, the Fox and the Horse

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Click & Collect

Click & Collect

2018
×
★★½
Edit this entry  
22
Aftersun

Aftersun

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
She's the Man

She's the Man

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
About Time

About Time

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Lyle, Lyle, Crocodile

Lyle, Lyle, Crocodile

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Wedding Singer

The Wedding Singer

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Shrek 2

Shrek 2

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Whale

The Whale

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Love & Mercy

Love & Mercy

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Super 8 Years

The Super 8 Years

2022
×
Edit this entry  
13
Meet Cute

Meet Cute

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Something from Tiffany's

Something from Tiffany's

2022
×
★★½
Edit this entry  
08
Lady Chatterley's Lover

Lady Chatterley's Lover

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Blonde

Blonde

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Glass Onion: A Knives Out Mystery

Glass Onion: A Knives Out Mystery

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Spirited

Spirited

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Resurrection

Resurrection

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
She Will

She Will

2021
×
Edit this entry  
01
Till

Till

2022
×
Edit this entry  
30
Stutz

Stutz

2022
×
Edit this entry  
30
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
TÁR

TÁR

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Argo

Argo

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Saint Omer

Saint Omer

2022
×
★★★½
Edit this entry  
24
WALL·E

WALL·E

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Lost City of Z

The Lost City of Z

2016
×
★★★
Edit this entry  
20
The Age of Innocence

The Age of Innocence

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
A Goofy Movie

A Goofy Movie

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Disenchanted

Disenchanted

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Falling for Christmas

Falling for Christmas

2022
×
Read the review Edit this entry  
13
Sweet Smell of Success

Sweet Smell of Success

1957
×
★★★½
Edit this entry  
12
Zen - Grogu and Dust Bunnies

Zen - Grogu and Dust Bunnies

2022
×
Edit this entry  
11
I Want You Back

I Want You Back

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Fountain

The Fountain

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Clock

The Clock

1945
×
★★★½
Edit this entry  
08
In a Lonely Place

In a Lonely Place

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Kramer vs. Kramer

Kramer vs. Kramer

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Selena Gomez: My Mind & Me

Selena Gomez: My Mind & Me

2022
×
★★★
Edit this entry  
05
Decision to Leave

Decision to Leave

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Holiday

Holiday

1938
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Enchanted

Enchanted

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry