Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
Ella Kemp

Ella Kemp

Patron
  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Stats
  • RSS feed for Ella
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Ella’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • God's Creatures

    God's Creatures 2022

    ★★★ Watched by Ella Kemp 19 May 2022

    Emily Watson innocent Paul Mescal call me

  • Armageddon Time

    Armageddon Time 2022

    ★★★½ Watched by Ella Kemp 19 May 2022

    Good Jews, gorgeous Jews ❤️

  • The Eight Mountains

    The Eight Mountains 2022

    ★★★★ Watched by Ella Kemp 19 May 2022

    Oh this is so beautiful - but in a way where physical beauty (both faces and places) is crucial in steering your life into sometimes breathtaking, sometimes boring places you have to follow even if you should be placing your love elsewhere. Wonderfully made and deeply felt. Maybe slow in parts but I felt calmer with every passing minute. Gorgeous!

  • Tchaikovsky’s Wife

    Tchaikovsky’s Wife 2022

    ★★★½ Watched by Ella Kemp 18 May 2022

    Quite good! Slow slow burn when the marriage is good before it all gets quite sinister and so: cosmically dramatic. Alyona Mikhaylova is amazing, and the interpretive dance was a vibe. Don’t marry men who tell you in advance they’ll ruin your life, babes

  • Top Gun

    Top Gun 1986

    ★★★½ Watched by Ella Kemp 16 May 2022

    Oh it’s SO gay ❤️

  • Ratatouille

    Ratatouille 2007

    ★★★★★ Rewatched by Ella Kemp 16 May 2022

    rat patootie

  • Everything Everywhere All at Once

    Everything Everywhere All at Once 2022

    ★★★★ Rewatched by Ella Kemp 15 May 2022

    Better with a crowd, better sat next to the person you love.

  • This Is Spinal Tap

    This Is Spinal Tap 1984

    ★★★ Watched by Ella Kemp 15 May 2022

    This piece is called Lick My Love Pump

  • Doctor Strange in the Multiverse of Madness

    Doctor Strange in the Multiverse of Madness 2022

    ★★★½ Watched by Ella Kemp 14 May 2022

    You know what, I’ll bloody well take it

  • Eighth Grade

    Eighth Grade 2018

    ★★★★★ Rewatched by Ella Kemp 01 May 2022

    Sorry to my boyfriend who had to hold my clammy hand from start to finish

  • Vortex

    Vortex 2021

    Watched by Ella Kemp 26 Apr 2022

    Just be mindful of the wellbeing of the people you love, and your own, before committing to this

  • Everything Everywhere All at Once

    Everything Everywhere All at Once 2022

    ★★★★ Watched by Ella Kemp 25 Apr 2022

    Find someone kind and patient who will make up for what you lack. Who will stay. Who won’t let go. And we can be small and stupid together.

    Edit: Demi said it all.

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 97

Review Tags

11
  • 2019 review
  • culture whisper
  • berlinale
  • cannes
  • sight and sound
  • the playlist
  • cinemascope
  • dazed
  • empire
  • nme
  • sundance london
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro