Sort by

elle has logged 217 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
Edit this entry  
28
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Knives Out

Knives Out

2019
×
Edit this entry  
25
Moana

Moana

2016
×
★★★★
Edit this entry  
22
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
Read the review Edit this entry  
22
Midsommar

Midsommar

2019
×
Read prior review Edit this entry  
20
Fractured

Fractured

2019
×
Read the review Edit this entry  
18
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★★
Edit this entry  
18
A Christmas Prince: The Royal Baby

A Christmas Prince: The Royal Baby

2019
×
Read the review Edit this entry  
18
Little Monsters

Little Monsters

2019
×
★★
Edit this entry  
16
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
Edit this entry  
14
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Hustlers

Hustlers

2019
×
Read the review Edit this entry  
09
The Twilight Saga: New Moon

The Twilight Saga: New Moon

2009
×
Read the review Edit this entry  
09
Twilight

Twilight

2008
×
Read the review Edit this entry  
04
Knives Out

Knives Out

2019
×
Edit this entry  
04
Let It Snow

Let It Snow

2019
×
★½
Edit this entry  
04
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
Edit this entry  
03
Midsommar

Midsommar

2019
×
Read the review Edit this entry  
01
Good Riddance

Good Riddance

2019
×
Edit this entry  
21
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
Edit this entry  
21
High Fidelity

High Fidelity

2000
×
Read the review Edit this entry  
20
He's Just Not That Into You

He's Just Not That Into You

2009
×
★★
Edit this entry  
19
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
Edit this entry  
16
Bicycle

Bicycle

2019
×
Edit this entry  
16
Joker

Joker

2019
×
Read the review Edit this entry  
15
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
Edit this entry  
14
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The World's End

The World's End

2013
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
09
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
Read the review Edit this entry  
03
Someone Great

Someone Great

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Someone Great

Someone Great

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Shut Up and Play the Hits

Shut Up and Play the Hits

2012
×
Read the review Edit this entry  
09
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
Edit this entry  
15
Spider-Man: Far From Home

Spider-Man: Far From Home

2019
×
Read the review Edit this entry  
14
Jesy Nelson:

Jesy Nelson: "Odd One Out"

2019
×
Edit this entry  
10
Spy Kids

Spy Kids

2001
×
Read the review Edit this entry  
10
Blue Valentine

Blue Valentine

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
About Time

About Time

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Stuck in Love

Stuck in Love

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry