Sort by

Ellen has logged 236 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Risky Business

Risky Business

1983
×
★★★
Edit this entry  
29
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
Edit this entry  
20
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
Edit this entry  
20
I'll Be Home for Christmas

I'll Be Home for Christmas

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
WE ARE NOT CONTENT!

WE ARE NOT CONTENT!

×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
15
Violent Night

Violent Night

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Emily the Criminal

Emily the Criminal

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Menu

The Menu

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
A Muppet Family Christmas

A Muppet Family Christmas

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Emmet Otter's Jug-Band Christmas

Emmet Otter's Jug-Band Christmas

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Whale

The Whale

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Pepsi, Where's My Jet?

Pepsi, Where's My Jet?

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Mystic Pizza

Mystic Pizza

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Mona Lisa Smile

Mona Lisa Smile

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Puppet

Puppet

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Four Weddings and a Funeral

Four Weddings and a Funeral

1994
×
★★★
Edit this entry  
11
What's a Nice Girl Like You Doing in a Place Like This?

What's a Nice Girl Like You Doing in a Place Like This?

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Falling for Christmas

Falling for Christmas

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Armageddon Time

Armageddon Time

2022
×
Read the review Edit this entry  
02
Prey for the Devil

Prey for the Devil

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Wendell & Wild

Wendell & Wild

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Heathers

Heathers

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Terrifier 2

Terrifier 2

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Terrifier

Terrifier

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Sissy

Sissy

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
This Is the End

This Is the End

2013
×
Edit this entry  
20
The Amityville Quilt Store

The Amityville Quilt Store

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Luckiest Girl Alive

Luckiest Girl Alive

2022
×
Read the review Edit this entry  
16
I Love You, You Hate Me

I Love You, You Hate Me

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Creature from the Black Lagoon

Creature from the Black Lagoon

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Dark Glasses

Dark Glasses

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Halloween Ends

Halloween Ends

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Werewolf by Night

Werewolf by Night

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Triangle of Sadness

Triangle of Sadness

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Deadly Spawn

The Deadly Spawn

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Don't Worry Darling

Don't Worry Darling

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Blonde

Blonde

2022
×
Read the review Edit this entry  
29
An Evening with Beverly Luff Linn

An Evening with Beverly Luff Linn

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Pearl

Pearl

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Close Encounters of the Third Kind

Close Encounters of the Third Kind

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Kate Berlant: Cinnamon in the Wind

Kate Berlant: Cinnamon in the Wind

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Bros

Bros

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Won't You Be My Neighbor?

Won't You Be My Neighbor?

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry