• Halloween

  • Dawn of the Dead

  • Grease

  • Saturday Night Fever

  • Star Wars

    ★★★★★

  • The Many Adventures of Winnie the Pooh

  • Suspiria

    ★★★★★

  • Rocky

  • The Last Tycoon

    ★★★

  • Taxi Driver

    ★★★★★

  • The Rocky Horror Picture Show

  • Jaws

  • Monty Python and the Holy Grail

  • The Godfather: Part II

    ★★★★★

  • Edvard Munch

  • The Exorcist

  • Robin Hood

  • Mean Streets

    ★★★★

  • The Godfather

    ★★★★★

  • A Clockwork Orange

  • The Aristocats

  • Night of the Living Dead

  • 2001: A Space Odyssey

    ★★★½

  • Bonnie and Clyde

  • Persona

    ★★★★

  • Au Hasard Balthazar

  • The Great Escape

  • 8½

  • Breakfast at Tiffany's

  • One Hundred and One Dalmatians

  • Spartacus

    ★★★½

  • Psycho

  • Vertigo

  • Gigi

  • The Ten Commandments

  • Lady and the Tramp

  • On the Waterfront

    ★★★★

  • Roman Holiday

  • Peter Pan

  • High Noon

  • Alice in Wonderland

  • Bambi

  • Casablanca

  • Dumbo

  • Fantasia

    ★★★★½

  • Pinocchio

  • Gone with the Wind

  • The Wizard of Oz

  • Snow White and the Seven Dwarfs

  • Frankenstein

  • Dracula

  • Metropolis

  • A Trip to the Moon

  • The Haunted Castle

    ★★★★½

  • Roundhay Garden Scene

    ★★★½

  • Accordion Player

    ★½