Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Eternals

Eternals

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Shithouse

Shithouse

2020
×
★★★½
Edit this entry  
19
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★
Edit this entry  
17
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★
Edit this entry  
11
Melancholia

Melancholia

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★
Edit this entry  
05
I'm Here

I'm Here

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Prozac Nation

Prozac Nation

2001
×
★★½
Edit this entry  
04
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Lost Daughter

The Lost Daughter

2021
×
★★★
Edit this entry  
03
The Skeleton Twins

The Skeleton Twins

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★
Edit this entry  
31
Encanto

Encanto

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Funeral Parade of Roses

Funeral Parade of Roses

1969
×
Edit this entry  
28
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
★½
Edit this entry  
27
Death to 2021

Death to 2021

2021
×
Edit this entry  
26
Submarine

Submarine

2010
×
★★★★
Edit this entry  
26
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★½
Edit this entry  
24
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
Read the review Edit this entry  
23
Little Fish

Little Fish

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Normal People

Normal People

2020
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
14
Magnifico

Magnifico

2003
×
★★★½
Edit this entry  
11
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★
Edit this entry  
27
Brigsby Bear

Brigsby Bear

2017
×
★★★½
Edit this entry  
26
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★½
Edit this entry  
13
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Eternals

Eternals

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Dune

Dune

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Guilty

The Guilty

2021
×
★★
Edit this entry  
14
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★½
Edit this entry  
11
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★
Edit this entry  
08
Run On

Run On

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Voyeurs

The Voyeurs

2021
×
Read the review Edit this entry  
30
Cinderella

Cinderella

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
29
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Donkey Skin

Donkey Skin

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Normal People

Normal People

2020
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
09
James Acaster: Cold Lasagne Hate Myself 1999

James Acaster: Cold Lasagne Hate Myself 1999

2020
×
Edit this entry