Sort by

elliebean has logged 258 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Justice League

Justice League

2017
×
★★★
Edit this entry  
27
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Grease

Grease

1978
×
★★★★★
Edit this entry  
25
We Can Be Heroes

We Can Be Heroes

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Grand Day Out

A Grand Day Out

1989
×
Edit this entry  
22
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Taylor Swift: Reputation Stadium Tour

Taylor Swift: Reputation Stadium Tour

2018
×
Read the review Edit this entry  
21
Rango

Rango

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
ariana grande: excuse me, i love you

ariana grande: excuse me, i love you

2020
×
Read the review Edit this entry  
20
Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Nimic

Nimic

2019
×
Edit this entry  
16
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
For a Few Dollars More

For a Few Dollars More

1965
×
★★
Edit this entry  
13
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Pearl Harbor

Pearl Harbor

2001
×
Edit this entry  
12
Death Hunt

Death Hunt

1981
×
Edit this entry  
11
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Mank

Mank

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Faster

Faster

2010
×
Edit this entry  
29
Constantine

Constantine

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Krampus

Krampus

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Equalizer 2

The Equalizer 2

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Folklore: The Long Pond Studio Sessions

Folklore: The Long Pond Studio Sessions

2020
×
Read the review Edit this entry  
23
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
We Can Be Heroes

We Can Be Heroes

2020
×
Read the review Edit this entry  
16
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Broken Arrow

Broken Arrow

1996
×
★★
Edit this entry  
09
Sudden Death

Sudden Death

1995
×
Edit this entry  
07
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Notting Hill

Notting Hill

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Haunting of Bly Manor

The Haunting of Bly Manor

2020
×
Read the review Edit this entry  
23
Hollow Man

Hollow Man

2000
×
Read the review Edit this entry  
22
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Greatest Showman

The Greatest Showman

2017
×
Read the review Edit this entry  
17
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★
Edit this entry  
13
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★
Edit this entry