ellie has logged 32 entries for films during June 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Behind the Mask: The Rise of Leslie Vernon

Behind the Mask: The Rise of Leslie Vernon

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

1985
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Aquaman

Aquaman

2018
×
Read the review Edit this entry  
24
Better Watch Out

Better Watch Out

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
In the Heights

In the Heights

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
She's the Man

She's the Man

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Babyteeth

Babyteeth

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Bolt

Bolt

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Father

The Father

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Fargo

Fargo

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Descent

The Descent

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Avengers

The Avengers

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Pursuit of Happyness

The Pursuit of Happyness

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Inception

Inception

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Nobody

Nobody

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Drop Dead Gorgeous

Drop Dead Gorgeous

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Woman in the Window

The Woman in the Window

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Call

The Call

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Texas Chainsaw Massacre 2

The Texas Chainsaw Massacre 2

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Brother Bear

Brother Bear

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Iron Man 3

Iron Man 3

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Up

Up

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Watchmen

Watchmen

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Cruella

Cruella

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry