Sort by

ellie𓃟 has logged 414 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Antiporno

Antiporno

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★½
Edit this entry  
24
Mickey's Once Upon a Christmas

Mickey's Once Upon a Christmas

1999
×
★★★½
Edit this entry  
15
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★½
Edit this entry  
14
Spider-Man: Far From Home

Spider-Man: Far From Home

2019
×
★★★
Edit this entry  
14
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★½
Edit this entry  
13
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★
Edit this entry  
09
Sword Art Online the Movie -Progressive- Aria of a Starless Night

Sword Art Online the Movie -Progressive- Aria of a Starless Night

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Encanto

Encanto

2021
×
★★★
Edit this entry  
02
Asako I & II

Asako I & II

2018
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Whole Truth

The Whole Truth

2021
×
★½
Edit this entry  
29
Hyouka

Hyouka

2012
×
Edit this entry  
29
Fight For My Way

Fight For My Way

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Ghost Walk

Ghost Walk

2018
×
★★★
Edit this entry  
28
Twenty

Twenty

2015
×
★★★½
Edit this entry  
28
One Million Yen Girl

One Million Yen Girl

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
26
The Witness

The Witness

2018
×
★★★
Edit this entry  
25
My Girlfriend is a Serial Killer

My Girlfriend is a Serial Killer

2019
×
★
Edit this entry  
22
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★
Edit this entry  
19
Hellbound

Hellbound

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Golden Time

Golden Time

2013
×
Edit this entry  
18
Cowboy Bebop: The Movie

Cowboy Bebop: The Movie

2001
×
★★★½
Edit this entry  
17
Silenced

Silenced

2011
×
★★★★
Edit this entry  
17
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★
Edit this entry  
15
Your Name Engraved Herein

Your Name Engraved Herein

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Voyeurs

The Voyeurs

2021
×
★★
Edit this entry  
14
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Love Hard

Love Hard

2021
×
★
Edit this entry  
12
Eternals

Eternals

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
After My Death

After My Death

2017
×
★★½
Edit this entry  
08
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★
Edit this entry  
01
Demon Slayer – Kimetsu no Yaiba – The Movie: Mugen Train

Demon Slayer – Kimetsu no Yaiba – The Movie: Mugen Train

2020
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
0.0MHz

0.0MHz

2019
×
★★
Edit this entry  
26
Midnight Runners

Midnight Runners

2017
×
★★★★
Edit this entry  
25
Sinkhole

Sinkhole

2021
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Night Teeth

Night Teeth

2021
×
★
Edit this entry  
22
My Name

My Name

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
King's Game – The Animation

King's Game – The Animation

2017
×
★
Edit this entry  
21
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Halloween

Halloween

2018
×
★★
Edit this entry  
17
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★★
Edit this entry  
16
Venom

Venom

2018
×
½
Edit this entry  
13
Midnight

Midnight

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Saw

Saw

2004
×
★★½
Edit this entry  
09
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★½
Edit this entry  
09
Spectre

Spectre

2015
×
★★
Edit this entry