2017

Elliot Jay Stocks Elliot Jay Stocks’s year in review

Elliot Jay’s highest rated films

  • So I Married an Axe Murderer

    ★★★★★

  • Mudbound

    ★★★★½

  • Mistress America

    ★★★★½

  • Moonlight

    ★★★★½

  • Harry Brown

    ★★★★½

  • Arrival

    ★★★★½

  • Logan

    ★★★★½

  • Wild Tales

    ★★★★½

  • Son of Saul

    ★★★★

  • Cowspiracy: The Sustainability Secret

    ★★★★

  • Okja

    ★★★★

  • Eastern Promises

    ★★★★

  • Annie Hall

    ★★★★

  • Paterson

    ★★★★

  • Don't Breathe

    ★★★★

  • The Girl on the Train

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 53 Films watched
  • 4.4 Average per month
  • 1 Average per week

Milestones

First Film

The Greasy Strangler

Jan 1

Last Film

The Autopsy of Jane Doe

Dec 29

Genres, Countries & Languages

Drama
29 films
Thriller
26 films
Comedy
16 films
Sci Fi
13 films
Adventure
11 films
Horror
11 films
Action
10 films
Mystery
8 films
Crime
8 films
Romance
7 films
USA
44 films
UK
12 films
Canada
5 films
France
3 films
New Zealand
3 films
Australia
3 films
Spain
2 films
South Korea
2 films
Hungary
2 films
Germany
2 films
English
49 films
Russian
8 films
Spanish
8 films
German
5 films
Korean
3 films
Hungarian
2 films
Cantonese
2 films
Japanese
2 films
Portuguese
1 film
Swedish
1 film

Breakdown

2017 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 18 Added 36

Watchlist

Stars

Directors

Crew

Highs and Lows

Highest Average

Vertigo
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

The Circle
Average weighted rating:

2.1

Most Popular

Arrival
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

Bob Marley: Marley
Average weighted rating:

3.7

Films watched in 2017

  • The Autopsy of Jane Doe
  • The Disaster Artist
  • Star Wars: The Last Jedi
  • Atomic Blonde
  • Mindhorn
  • Mudbound
  • Paddington 2
  • Colossal
  • The Babysitter
  • Red Eye
  • The Man from U.N.C.L.E.
  • The Meyerowitz Stories (New and Selected)
  • Mistress America
  • Son of Saul
  • Moonlight
  • Blade Runner 2049
  • Life
  • The Circle
  • Ghost in the Shell
  • Cowspiracy: The Sustainability Secret
  • Okja
  • Eastern Promises
  • Manhattan
  • Jurassic World
  • Falling Down
  • John Wick
  • Harry Brown
  • Alien: Covenant
  • Nocturnal Animals
  • Annie Hall
  • American Psycho
  • Prometheus
  • Paterson
  • Don't Breathe
  • Arrival
  • Bob Marley: Marley
  • Train to Busan
  • The Girl on the Train
  • Logan
  • Embrace of the Serpent
  • Wild Tales
  • Gimme Danger
  • Pride and Prejudice and Zombies
  • So I Married an Axe Murderer
  • The Girl with All the Gifts
  • Control
  • Vertigo
  • Hunt for the Wilderpeople
  • The Warriors
  • The Big Short
  • Bone Tomahawk
  • Macbeth
  • The Greasy Strangler

Highly rated films Elliot Jay missed

  • Nathan for You: Finding Frances
  • Coco
  • Call Me by Your Name
  • LA 92
  • Newsies: The Broadway Musical
  • Phantom Thread
  • The Florida Project
  • Hasan Minhaj: Homecoming King

World Map

Like what you see?

Stats are created for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more