Sort by

Elliot has logged 168 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Bonnie and Clyde

Bonnie and Clyde

1967
×
★★★★
Edit this entry  
30
Easy Rider

Easy Rider

1969
×
★★★
Edit this entry  
29
Hell Drivers

Hell Drivers

1957
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Elf

Elf

2003
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Austin Powers in Goldmember

Austin Powers in Goldmember

2002
×
★★★
Edit this entry  
22
The Great Escape

The Great Escape

1963
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★★
Edit this entry  
19
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★½
Edit this entry  
18
On Her Majesty's Secret Service

On Her Majesty's Secret Service

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
St. Vincent

St. Vincent

2014
×
★★★½
Edit this entry  
17
Diamonds Are Forever

Diamonds Are Forever

1971
×
Read the review Edit this entry  
16
Thunderball

Thunderball

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
You Only Live Twice

You Only Live Twice

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Diner

Diner

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
From Russia with Love

From Russia with Love

1963
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★
Edit this entry  
03
A Woman Under the Influence

A Woman Under the Influence

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Pierrot le Fou

Pierrot le Fou

1965
×
★★★½
Edit this entry  
30
Toni

Toni

1935
×
Edit this entry  
28
Faces

Faces

1968
×
★★★★
Edit this entry  
26
McCabe & Mrs. Miller

McCabe & Mrs. Miller

1971
×
★★★★½
Edit this entry  
24
The Long Goodbye

The Long Goodbye

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Inland Empire

Inland Empire

2006
×
★★★★
Edit this entry  
22
Nashville

Nashville

1975
×
★★★½
Edit this entry  
19
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
Edit this entry  
18
The Killing of a Chinese Bookie

The Killing of a Chinese Bookie

1976
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
02
M*A*S*H

M*A*S*H

1970
×
★★★
Edit this entry  
01
The Judge

The Judge

2014
×
★★★★
Edit this entry  
30
Filmed in Supermarionation

Filmed in Supermarionation

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
27
The Hustler

The Hustler

1961
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Koyaanisqatsi

Koyaanisqatsi

1982
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
The Thin Blue Line

The Thin Blue Line

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Chase

The Chase

1966
×
★★★★
Edit this entry  
09
Night Moves

Night Moves

1975
×
★★★★
Edit this entry  
29
Crossfire

Crossfire

1947
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Big Steal

The Big Steal

1949
×
★★★★½
Edit this entry  
26
A Single Man

A Single Man

2009
×
★★★★
Edit this entry  
26
Filth

Filth

2013
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Bride of Frankenstein

The Bride of Frankenstein

1935
×
★★★★
Edit this entry  
24
Quadrophenia

Quadrophenia

1979
×
★★★★
Edit this entry  
23
Sexy Beast

Sexy Beast

2000
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
The Killers

The Killers

1946
×
★★★★
Edit this entry  
21
Mesrine: Public Enemy #1

Mesrine: Public Enemy #1

2008
×
★★★
Edit this entry  
20
Mesrine: Killer Instinct

Mesrine: Killer Instinct

2008
×
★★★★
Edit this entry  
18
Stagecoach

Stagecoach

1939
×
★★★★
Edit this entry