Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
17
Locked Down

Locked Down

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Hunted

Hunted

2020
×
Read the review Edit this entry  
16
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
76 Days

76 Days

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★★
Edit this entry  
15
Saint Frances

Saint Frances

2019
×
★★★½
Edit this entry  
15
Assassins

Assassins

2020
×
★★★
Edit this entry  
12
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Her Socialist Smile

Her Socialist Smile

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Herself

Herself

2020
×
★★½
Edit this entry  
10
Pieces of a Woman

Pieces of a Woman

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Ministry of Fear

Ministry of Fear

1944
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Crash

Crash

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Morvern Callar

Morvern Callar

2002
×
★★★
Edit this entry  
06
Elles

Elles

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Irma Vep

Irma Vep

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Rebecca

Rebecca

1940
×
★★★½
Edit this entry  
05
Amarcord

Amarcord

1973
×
★★★★
Edit this entry  
04
La Notte

La Notte

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Cremator

The Cremator

1969
×
★★★½
Edit this entry  
02
Mon oncle Antoine

Mon oncle Antoine

1971
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Fire Within

The Fire Within

1963
×
★★½
Edit this entry  
01
Written on the Wind

Written on the Wind

1956
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Army of Shadows

Army of Shadows

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Cranes Are Flying

The Cranes Are Flying

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Au Revoir les Enfants

Au Revoir les Enfants

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
28
The Lady Eve

The Lady Eve

1941
×
★★★
Edit this entry  
28
Dressed to Kill

Dressed to Kill

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
27
The Lost Honor of Katharina Blum

The Lost Honor of Katharina Blum

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Way I See It

The Way I See It

2020
×
★★★
Edit this entry  
27
Holiday

Holiday

1938
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Echo

Echo

2019
×
★★★
Edit this entry  
26
Soul

Soul

2020
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Midnight Sky

The Midnight Sky

2020
×
★½
Edit this entry  
23
Irresistible

Irresistible

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Sea Fever

Sea Fever

2019
×
★★★
Edit this entry  
22
Antebellum

Antebellum

2020
×
★★★
Edit this entry  
22
Kajillionaire

Kajillionaire

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Bacurau

Bacurau

2019
×
★★★½
Edit this entry  
21
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Savage

Savage

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Collective

Collective

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Night Before

The Night Before

2015
×
★★½
Edit this entry  
19
Let Them All Talk

Let Them All Talk

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Saw V

Saw V

2008
×
Read the review Edit this entry  
17
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Ava

Ava

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
I'm Your Woman

I'm Your Woman

2020
×
★★
Edit this entry