elliot has logged 203 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Captain Fantastic

Captain Fantastic

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Always Shine

Always Shine

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
27
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Jackie

Jackie

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Childhood of a Leader

The Childhood of a Leader

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Passengers

Passengers

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Snowbird

Snowbird

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Sing

Sing

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Florence Foster Jenkins

Florence Foster Jenkins

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Last Holiday

Last Holiday

2006
×
★★★½
Edit this entry  
18
Barry

Barry

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Divines

Divines

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Other People

Other People

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Krisha

Krisha

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Blue Jay

Blue Jay

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Eyes of My Mother

The Eyes of My Mother

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Yoga Hosers

Yoga Hosers

2016
×
Read the review Edit this entry  
29
Rules Don't Apply

Rules Don't Apply

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★½
Edit this entry  
26
Allied

Allied

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Love & Friendship

Love & Friendship

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Loving

Loving

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Moana

Moana

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
De Palma

De Palma

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Trolls

Trolls

2016
×
★★½
Edit this entry  
18
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Aquarius

Aquarius

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Certain Women

Certain Women

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Carnage Park

Carnage Park

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
World of Tomorrow

World of Tomorrow

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
06
Mike and Dave Need Wedding Dates

Mike and Dave Need Wedding Dates

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Hacksaw Ridge

Hacksaw Ridge

2016
×
★★★½
Edit this entry  
31
Diabolique

Diabolique

1955
×
★★★½
Edit this entry  
30
Eyes Without a Face

Eyes Without a Face

1960
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
American Honey

American Honey

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Frequency

Frequency

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Ouija: Origin of Evil

Ouija: Origin of Evil

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Money Monster

Money Monster

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry