• I Married a Witch

  • The Palm Beach Story

    ★★★½

  • Bambi

  • To Be or Not to Be

    ★★★½

  • Casablanca

    ★★★½

  • Dumbo

  • Citizen Kane

    ★★★★½

  • The Lady Eve

    ★★★

  • Night Train to Munich

    ★★★★

  • Foreign Correspondent

  • Rebecca

    ★★★½

  • His Girl Friday

    ★★★★

  • The Wizard of Oz

  • The Rules of the Game

    ★★★½

  • The Lady Vanishes

    ★★★½

  • Holiday

    ★★★★

  • The 39 Steps

    ★★★★

  • The Man Who Knew Too Much

    ★★★

  • Vampyr

    ★★★★★

  • Frankenstein

    ★★★

  • M

  • Dracula

    ★★★½

  • Man with a Movie Camera

  • Speedy

  • Metropolis

    ★★★★

  • Strike

    ★★★½

  • Häxan

    ★★★½

  • Nosferatu

    ★★★★

  • The Cabinet of Dr. Caligari

    ★★★½

  • Uncle Josh at the Moving Picture Show