Sort by

Ellie has logged 110 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
The Godfather: Part III

The Godfather: Part III

1990
×
½
Read the review Edit this entry  
29
The Ghost Writer

The Ghost Writer

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
She's All That

She's All That

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Kanye With Special Guest Drake Free Larry Hoover Benefit Concert

Kanye With Special Guest Drake Free Larry Hoover Benefit Concert

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
King Richard

King Richard

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Valentine's Day

Valentine's Day

2010
×
Edit this entry  
18
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Factory Girl

Factory Girl

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Goldfinch

The Goldfinch

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★★
Edit this entry  
13
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
02
No Strings Attached

No Strings Attached

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Stuck in the Suburbs

Stuck in the Suburbs

2004
×
★★★
Edit this entry  
02
Michael Clayton

Michael Clayton

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
02
The Day of the Jackal

The Day of the Jackal

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Margin Call

Margin Call

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★
Edit this entry  
05
Risky Business

Risky Business

1983
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Da Vinci Code

The Da Vinci Code

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
27 Dresses

27 Dresses

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
High School Musical 2

High School Musical 2

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Dirty Dancing

Dirty Dancing

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Pelican Brief

The Pelican Brief

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Pretty Woman

Pretty Woman

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Waves

Waves

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
White House Down

White House Down

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Election

Election

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Allegiant

Allegiant

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Insurgent

Insurgent

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Divergent

Divergent

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Donald Glover: Weirdo

Donald Glover: Weirdo

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Zola

Zola

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Hot Rod

Hot Rod

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Orange Years: The Nickelodeon Story

The Orange Years: The Nickelodeon Story

2020
×
Read the review Edit this entry  
02
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
In the Heights

In the Heights

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
No Strings Attached

No Strings Attached

2011
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
8½

1963
×
★★★★
Edit this entry  
23
Bo Burnham: What.

Bo Burnham: What.

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry