RSS feed for Nelson
  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★★

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★★★

  • El Camino: A Breaking Bad Movie

    ★★★★

  • Zombieland: Double Tap

    ★★★½

  • The Irishman

    ★★★★½

  • Jojo Rabbit

    ★★★★½

  • Knives Out

    ★★★★

  • Steven Universe: The Movie

    ★★★★

  • Joker

    ★★★★½

  • Uncut Gems

    ★★★★

  • Ad Astra

    ★★★½

  • Ready or Not

    ★★★★½

  • Weathering with You

    ★★★★

  • Anima

    ★★★★½

  • Spider-Man: Far from Home

    ★★★★½

  • Toy Story 4

    ★★★★

  • Godzilla: King of the Monsters

    ★★★

  • Parasite

    ★★★★½

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★½

  • The Lighthouse

    ★★★★½

  • Promare

    ★★★★½

  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum

    ★★★★

  • Avengers: Endgame

    ★★★★★

  • Shazam!

    ★★★½

  • Us

    ★★★½

  • Girl on the Third Floor

    ★★

  • The Art of Self-Defense

    ★★★

  • Booksmart

    ★★★★½

  • Paddleton

    ★★★★

  • Fyre

    ★★★½

  • Black Mirror: Bandersnatch

    ★★★

  • Bumblebee

    ★★★½

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★½

  • Shrek Retold

    ★★★★

  • Dragon Ball Super: Broly

    ★★★★

  • Venom

    ★★★

  • Bad Times at the El Royale

    ★★★★

  • Maniac

    ★★★★★

  • mid90s

    ★★★½

  • The Sisters Brothers

    ★★★★

  • The Ballad of Buster Scruggs

    ★★★★½

  • Destination Wedding

    ★★½

  • Under the Silver Lake

    ★★★★

  • BlacKkKlansman

    ★★★★

  • Avengers: Infinity War

    ★★★★

  • Andre the Giant

    ★★★★

  • Isle of Dogs

    ★★★★½

  • Black Panther

    ★★★

  • A Futile and Stupid Gesture

    ★★★

  • Sorry to Bother You

    ★★★½

  • Eighth Grade

    ★★★½

  • Don't Worry, He Won't Get Far on Foot

    ★★★½

  • Summer of 84

    ★★★½

  • Star Wars: The Last Jedi

    ★★★

  • Nathan for You: Finding Frances

    ★★★★

  • Justice League

    ★★½

  • The Babysitter

    ★★★

  • Thor: Ragnarok

    ★★★★

  • Blade Runner 2049

    ★★★★½

  • Blade Runner: Black Out 2022

    ★★★½

  • Mom and Dad

    ★★

  • It

    ★★

  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

    ★★★★

  • Lady Bird

    ★★★★

  • The Shape of Water

    ★★★★

  • Wish Upon

    ½

  • Spider-Man: Homecoming

    ★★★★

  • You Were Never Really Here

    ★★★★

  • Good Time

    ★★★★

  • The Meyerowitz Stories (New and Selected)

    ★★★★½

  • Wonder Woman

    ★★★½

  • Guardians of the Galaxy Vol. 2

    ★★★