Nelson has logged 123 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★
Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Mighty Ducks

The Mighty Ducks

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Un Chien Andalou

Un Chien Andalou

1929
×
★★★★
Edit this entry  
20
Persona

Persona

1966
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Chef

Chef

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Hero

Hero

2002
×
★★★½
Edit this entry  
02
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Cowboy Bebop: The Movie

Cowboy Bebop: The Movie

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Tokyo Godfathers

Tokyo Godfathers

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Promare

Promare

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Repo Man

Repo Man

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
O Brother, Where Art Thou?

O Brother, Where Art Thou?

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Good Bye Lenin!

Good Bye Lenin!

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Harold and Maude

Harold and Maude

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Young Frankenstein

Young Frankenstein

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Ran

Ran

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Friday the 13th Part VII: The New Blood

Friday the 13th Part VII: The New Blood

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Troll 2

Troll 2

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Tales from Earthsea

Tales from Earthsea

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Joker

Joker

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Dimensions of Dialogue

Dimensions of Dialogue

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
My Neighbors the Yamadas

My Neighbors the Yamadas

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Night on Earth

Night on Earth

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Raw

Raw

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Girl, Interrupted

Girl, Interrupted

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Destination Wedding

Destination Wedding

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Heathers

Heathers

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Angel's Egg

Angel's Egg

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
They Live

They Live

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Mikey and Nicky

Mikey and Nicky

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
My Own Private Idaho

My Own Private Idaho

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry