RSS feed for Nelson

Nelson has logged 18 entries for films during August 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
My Own Private Idaho

My Own Private Idaho

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Sisters Brothers

The Sisters Brothers

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Anima

Anima

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Weathering with You

Weathering with You

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Breathless

Breathless

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Wrong Guy

The Wrong Guy

1997
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Django

Django

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Dracula

Dracula

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Man Who Knew Too Much

The Man Who Knew Too Much

1934
×
★★★★
Edit this entry  
08
Dude Bro Party Massacre III

Dude Bro Party Massacre III

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Crouching Tiger, Hidden Dragon

Crouching Tiger, Hidden Dragon

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Rush Hour

Rush Hour

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Holy Motors

Holy Motors

2012
×
★★★
Edit this entry