Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
17
Nope

Nope

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Million Dollar Baby

Million Dollar Baby

2004
×
★★½
Edit this entry  
14
Lightyear

Lightyear

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Terminator: Dark Fate

Terminator: Dark Fate

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
★★★½
Edit this entry  
03
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
31
La Collectionneuse

La Collectionneuse

1967
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Talented Mr. Ripley

The Talented Mr. Ripley

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★
Edit this entry  
22
Roadrunner: A Film About Anthony Bourdain

Roadrunner: A Film About Anthony Bourdain

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Thor: Love and Thunder

Thor: Love and Thunder

2022
×
★★
Edit this entry  
17
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Minions: The Rise of Gru

Minions: The Rise of Gru

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Men

Men

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Benedetta

Benedetta

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Gravity

Gravity

2013
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Outfit

The Outfit

2022
×
★★★½
Edit this entry  
05
Spook Train: Room One – Curtains

Spook Train: Room One – Curtains

2017
×
Edit this entry  
05
Bobby Yeah

Bobby Yeah

2011
×
Edit this entry  
30
Fresh

Fresh

2022
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Ms .45

Ms .45

1981
×
★★★★
Edit this entry  
18
Saw II

Saw II

2005
×
★★½
Edit this entry  
17
Saw

Saw

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
16
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★
Edit this entry  
15
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★
Edit this entry  
12
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★
Edit this entry  
28
14 Peaks: Nothing Is Impossible

14 Peaks: Nothing Is Impossible

2021
×
★★★½
Edit this entry  
24
Petite Maman

Petite Maman

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★
Edit this entry  
20
Scream

Scream

2022
×
★★★★
Edit this entry  
15
Friday the 13th Part VIII: Jason Takes Manhattan

Friday the 13th Part VIII: Jason Takes Manhattan

1989
×
★½
Edit this entry  
13
Brave

Brave

2012
×
★★★½
Edit this entry  
12
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
26
The Beach

The Beach

2000
×
★★★
Edit this entry  
25
Mary and Max

Mary and Max

2009
×
★★★★
Edit this entry  
23
True Romance

True Romance

1993
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
Ronnie Coleman: The King

Ronnie Coleman: The King

2018
×
★★★
Edit this entry  
19
Puparia

Puparia

2020
×
★★★★
Edit this entry