Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
elodie ✨

elodie ✨

  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Gift Pro
  • RSS feed for elodie ✨
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • elodie ✨’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • Benedetta

    Benedetta 2021

    ★★★★ Watched by elodie ✨ 28 Apr 2022

    when ariana grande said “god is a woman” i felt that

  • Nightmare Alley

    Nightmare Alley 2021

    ★★★½ Watched by elodie ✨ 12 Mar 2022

    about half an hour too long but filled to the brim with noir fun, and my god the ending…

  • Petite Maman

    Petite Maman 2021

    ★★★★★ Watched by elodie ✨ 24 Feb 2022

    i need to go hug my mum

  • Last Christmas

    Last Christmas 2019

    ★★½ Watched by elodie ✨ 23 Dec 2021

    was this bad? yes. did it also make me nearly cry my eyes out? yes.

  • The Killing of a Sacred Deer

    The Killing of a Sacred Deer 2017

    ★★★★★ Watched by elodie ✨ 09 Dec 2021

    what is your spaghetti policy here?

  • Fallen Angels

    Fallen Angels 1995

    ★★★ Watched by elodie ✨ 29 Nov 2021

    I feel like I just don’t get Wong Kar-wai in the way that I should. His filmmaking is wonderful but I just don’t feel his films like everyone else seems to

  • The Love Witch

    The Love Witch 2016

    ★★★½ Rewatched by elodie ✨ 17 Nov 2021

    as someone who listened to a lot of lana del rey in her formative years, it’s no surprise how much i enjoy this film

  • Dune

    Dune 2021

    ★★★★½ Rewatched by elodie ✨ 04 Nov 2021

    just went to see again in imax and i’m SO glad i did

  • Dune

    Dune 1984

    ★★★½ Watched by elodie ✨ 03 Nov 2021

    the camp of it all <3

  • Only Lovers Left Alive

    Only Lovers Left Alive 2013

    ★★★★ Watched by elodie ✨ 03 Nov 2021

    the namedropping felt really annoying and pretentious but this film was so sexy i don’t really care

  • The Piano

    The Piano 1993

    ★ Watched by elodie ✨ 21 Oct 2021

    woman gets sexually abused for two hours but it’s “romantic”

  • The French Dispatch

    The French Dispatch 2021

    ★★★★½ Watched by elodie ✨ 10 Oct 2021

    this was just absolutely exquisite, so funny and charming

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 8
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro