RSS feed for Eli

Eli has watched 200 thrillers.

  • El Camino: A Breaking Bad Movie

    ★★★½

  • Knives Out

  • Joker

    ★★★★

  • Uncut Gems

    ★★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★½

  • Gotti

    ½

  • Hereditary

    ★★★

  • You Were Never Really Here

    ★★½

  • Good Time

    ★★★★

  • The Killing of a Sacred Deer

    ★★★★

  • Get Out

    ★★★★

  • The Blackcoat's Daughter

    ★★★★

  • The Gift

    ★★★★

  • Green Room

    ★★

  • Curse of Chucky

    ★★½

  • Black Swan

    ★★★★½

  • Antichrist

    ★★★

  • Match Point

    ★★★★½

  • Caché

    ★★★½

  • Kill Bill: Vol. 2

    ★★★★★

  • The Machinist

    ★★★★½

  • Gosford Park

    ★★★★

  • The Man Who Wasn't There

    ★★★★½

  • Mulholland Drive

    ★★★★½

  • American Psycho

    ★★★★½

  • Eyes Wide Shut

    ★★★★★

  • Cookie's Fortune

    ★★★★

  • Pi

    ★★★★

  • Gattaca

    ★★★

  • The Game

    ★★★

  • Funny Games

    ★★★★½

  • Hard Eight

    ★★★★½

  • Se7en

    ★★★★½

  • Bullets Over Broadway

    ★★★★

  • Pulp Fiction

    ★★★★★

  • True Romance

    ★★★★

  • Falling Down

    ★★★★

  • The Player

    ★★★★★

  • Shadows and Fog

    ★★★½

  • The Double Life of Véronique

    ★★★★½

  • Miami Blues

    ★★★½

  • Heathers

    ★★★

  • Die Hard

    ★★★★½

  • Blue Velvet

    ★★★★½

  • After Hours

    ★★★★★

  • Blood Simple

    ★★★½

  • L'Argent

    ★★★★

  • White Dog

    ★★★★½

  • Friday the 13th Part 2

    ★★★½

  • Thief

    ★★★½

  • The Shining

    ★★★★★

  • American Gigolo

    ★★★★

  • Halloween

    ★★★★★

  • The American Friend

    ★★★★½

  • Chinese Roulette

    ★★★

  • All the President's Men

    ★★★★½

  • Night Moves

    ★★★½

  • Deep Red

    ★★★★

  • Chinatown

    ★★★★★

  • The Long Goodbye

    ★★★★½

  • Duel

    ★★★½

  • The French Connection

    ★★★★½

  • Le Cercle Rouge

    ★★★★

  • Targets

    ★★★★

  • Le Samouraï

    ★★★★★

  • Blow-Up

    ★★★★

  • Bunny Lake Is Missing

    ★★★★½

  • Pierrot le Fou

    ★★★★★

  • Hush... Hush, Sweet Charlotte

    ★★★

  • Seven Days in May

    ★★★★

  • X: The Man with the X-Ray Eyes

    ★★★★

  • What Ever Happened to Baby Jane?

    ★★★★★