Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Love and Monsters

Love and Monsters

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Prey

Prey

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
American Underdog

American Underdog

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Lady Eve

The Lady Eve

1941
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
A Man for All Seasons

A Man for All Seasons

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Pig

Pig

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
St. Vincent

St. Vincent

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Jackass Forever

Jackass Forever

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
War of the Worlds

War of the Worlds

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
42nd Street

42nd Street

1933
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Texas Chainsaw Massacre

Texas Chainsaw Massacre

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Rescued by Ruby

Rescued by Ruby

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Batman

The Batman

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Being the Ricardos

Being the Ricardos

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Book of Eli

The Book of Eli

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Superman Returns

Superman Returns

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Encanto

Encanto

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Wild Mountain Thyme

Wild Mountain Thyme

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
Inherit the Wind

Inherit the Wind

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Brigadoon

Brigadoon

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Seven Brides for Seven Brothers

Seven Brides for Seven Brothers

1954
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
The Christmas Chronicles

The Christmas Chronicles

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Little Women

Little Women

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
In the Shadow of the Moon

In the Shadow of the Moon

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Wind Rises

The Wind Rises

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Young Mr. Lincoln

Young Mr. Lincoln

1939
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Midnight Mass

Midnight Mass

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Dirty Rotten Scoundrels

Dirty Rotten Scoundrels

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Saving Private Ryan

Saving Private Ryan

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Sunshine

Sunshine

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
WandaVision

WandaVision

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Dig

The Dig

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry