RSS feed for Elvis
  • Midsommar

    Midsommar

    ★★★★★

    “Poetic Cinema” - Andrei Tarkovsky 
    “Poetic & Perverse Cinema” - Ari Aster

  • Joker

    Joker

    ★★★★½

    “Have you seen what it’s like out there, Murray? Do you ever actually leave the studio? Everybody just yells and screams at each other. Nobody’s civil anymore! Nobody thinks what it’s like to be the other guy. You think men like Thomas Wayne ever think what it’s like to be someone like me? To be somebody but themselves? They don’t. They think that we’ll just sit down and take it like good little boys! That we wont werewolf and go wild!” - Arthur Fleck

  • Paterson

    Paterson

    ★★★★★

    Poem

    I’m in the house
    It’s nice out
    Warm
    Sun on cold snow
    First day of spring
    Or last day of winter

    My legs run up the stairs
    And out the door
    My top half here writing

  • Ad Astra

    Ad Astra

    ★★★½

    “I’m unsure of the future, but I’m not concerned. I will rely on those closest to me, and I will share their burdens, as they share mine. I will live and love. Submit.” - Roy

  • Hereditary

    Hereditary

    ★★★★½

    Hail, Paemon! 
        🏠
     👸🏻 🐦
        🤴🏻
      👵🏻👧🏼

  • Mid90s

    Mid90s

    ★★★★½

    I saw this film a year ago, now i realize that it’s a little fucking gem, wtf with me...

    Thanks Jonah Hill for this honest and beautiful experience, really moved me.

  • Midsommar

    Midsommar

    ★★★★★

    Skål! 🥂

    God, was a disturbing experience. Ari Aster is a master creating visceral atmospheres that mixes horror with the psychological traumas of the characters. The actors’ performances are exceptional, leave you speechless. Production design is magistral, it’s the most beautiful and perverse thing I have ever seen.
    Aster purifies the pain of the soul feeding nature with flesh. 🌸🌼🌺🌻

  • It

    It

    ★★★★½

    Welcome to the Losers Club, asshole!

  • High Life

    High Life

    ★★★★½

    “Willow, where are you hiding now?”

  • Moonrise Kingdom

    Moonrise Kingdom

    ★★★★★

    “What kind of bird are you?” 👉

  • Child's Play

    Child's Play

    ★★½

    You are my Buddi, until the end...

  • Palo Alto

    Palo Alto

    ★★★½

    "I’m not Bob."