ellen 🌨 has logged 91 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
16
Flower

Flower

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Guernsey Literary & Potato Peel Pie Society

The Guernsey Literary & Potato Peel Pie Society

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
31
Waves

Waves

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
The Thing About Harry

The Thing About Harry

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Twilight Saga: Eclipse

The Twilight Saga: Eclipse

2010
×
Read the review Edit this entry  
18
Giant Little Ones

Giant Little Ones

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Broken Hearts Gallery

The Broken Hearts Gallery

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
O Brother, Where Art Thou?

O Brother, Where Art Thou?

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Weekend

Weekend

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Jinx: The Life and Deaths of Robert Durst

The Jinx: The Life and Deaths of Robert Durst

2015
×
Read the review Edit this entry  
07
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Tove

Tove

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Twilight Saga: New Moon

The Twilight Saga: New Moon

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Bling Ring

The Bling Ring

2013
×
★★
Edit this entry  
23
Thelma

Thelma

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Master

The Master

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Beverly Hills Cop

Beverly Hills Cop

1984
×
★★★
Edit this entry  
09
My Best Friend's Wedding

My Best Friend's Wedding

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Love and Monsters

Love and Monsters

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Zathura: A Space Adventure

Zathura: A Space Adventure

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★
Edit this entry  
14
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
This Beautiful Fantastic

This Beautiful Fantastic

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Zack Snyder's Justice League

Zack Snyder's Justice League

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Homecoming: A Film by Beyoncé

Homecoming: A Film by Beyoncé

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Gladiator

Gladiator

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★
Edit this entry  
14
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Hannah Gadsby: Douglas

Hannah Gadsby: Douglas

2020
×
Read the review Edit this entry  
05
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Deepwater Horizon

Deepwater Horizon

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Dig

The Dig

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry