Aimee has logged 141 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Free Solo

Free Solo

2018
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Dawn Wall

The Dawn Wall

2017
×
★★★½
Edit this entry  
29
Oliver!

Oliver!

1968
×
★★★½
Edit this entry  
25
Mickey's Christmas Carol

Mickey's Christmas Carol

1983
×
★★★
Edit this entry  
21
Muppet Treasure Island

Muppet Treasure Island

1996
×
★★★★
Edit this entry  
20
I Married a Witch

I Married a Witch

1942
×
★★★½
Edit this entry  
18
Three on a Match

Three on a Match

1932
×
★★★
Edit this entry  
17
Gold Diggers of 1933

Gold Diggers of 1933

1933
×
★★★½
Edit this entry  
17
Pluto's Christmas Tree

Pluto's Christmas Tree

1952
×
★★★½
Edit this entry  
17
Tales of the Tinkerdee

Tales of the Tinkerdee

1962
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★
Edit this entry  
12
Cabin in the Sky

Cabin in the Sky

1943
×
★★★½
Edit this entry  
08
Red Road

Red Road

2006
×
★★★★
Edit this entry  
07
On the Town

On the Town

1949
×
★★★½
Edit this entry  
07
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★½
Edit this entry  
06
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★
Edit this entry  
01
That's Entertainment!

That's Entertainment!

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Baron of Arizona

The Baron of Arizona

1950
×
★★★
Edit this entry  
28
I Love Melvin

I Love Melvin

1953
×
★★½
Edit this entry  
26
Summer Stock

Summer Stock

1950
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Harvey Girls

The Harvey Girls

1946
×
★★★
Edit this entry  
24
The Band Wagon

The Band Wagon

1953
×
★★★
Edit this entry  
22
Blazing Saddles

Blazing Saddles

1974
×
★★★½
Edit this entry  
22
Broadway Melody of 1940

Broadway Melody of 1940

1940
×
★★★½
Edit this entry  
21
An American in Paris

An American in Paris

1951
×
★★★★
Edit this entry  
20
For Me and My Gal

For Me and My Gal

1942
×
★★★½
Edit this entry  
20
Easter Parade

Easter Parade

1948
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Barkleys of Broadway

The Barkleys of Broadway

1949
×
★★½
Edit this entry  
14
It's Always Fair Weather

It's Always Fair Weather

1955
×
★★★½
Edit this entry  
14
Lili

Lili

1953
×
★★★
Edit this entry  
13
Seven Brides for Seven Brothers

Seven Brides for Seven Brothers

1954
×
★★★
Edit this entry  
13
Brigadoon

Brigadoon

1954
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Pirate

The Pirate

1948
×
★★★½
Edit this entry  
11
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★½
Edit this entry  
10
Klute

Klute

1971
×
★★★½
Edit this entry  
07
Now and Then

Now and Then

1995
×
★★★
Edit this entry  
03
My Life as a Zucchini

My Life as a Zucchini

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
21
We Have Always Lived in the Castle

We Have Always Lived in the Castle

2018
×
★★★½
Edit this entry  
21
Tell Me Who I Am

Tell Me Who I Am

2019
×
★★★½
Edit this entry  
21
Ghosts of Sugar Land

Ghosts of Sugar Land

2019
×
★★★★
Edit this entry  
21
Anima

Anima

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Trick or Treaters

Trick or Treaters

2007
×
★★½
Edit this entry  
28
A Murder of Crows

A Murder of Crows

1998
×
★★★
Edit this entry  
25
The 'Burbs

The 'Burbs

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Grizzly Man

Grizzly Man

2005
×
★★★
Edit this entry  
19
The Discreet Charm of the Bourgeoisie

The Discreet Charm of the Bourgeoisie

1972
×
★★★
Edit this entry  
17
Wuthering Heights

Wuthering Heights

1939
×
★★★
Edit this entry  
12
The Lady Vanishes

The Lady Vanishes

1938
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Lady Vanishes

The Lady Vanishes

1938
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Babe

Babe

1995
×
★★★★★
Edit this entry