elwy has logged 849 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Fourth Era

Fourth Era

2018
×
Edit this entry  
30
Ad-vice for a Prophet

Ad-vice for a Prophet

2004
×
★★
Edit this entry  
29
MIND GOBLIN

MIND GOBLIN

2021
×
Edit this entry  
29
Annette

Annette

2021
×
★½
Edit this entry  
25
Belladonna of Sadness

Belladonna of Sadness

1973
×
★★½
Edit this entry  
24
Titane

Titane

2021
×
Read the review Edit this entry  
23
Autofiction

Autofiction

2020
×
★½
Edit this entry  
23
025 Sunset Red

025 Sunset Red

2016
×
Edit this entry  
23
Belle de Jour

Belle de Jour

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Last Chants for a Slow Dance

Last Chants for a Slow Dance

1977
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Mainsqueeze

Mainsqueeze

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
A Man Digging

A Man Digging

2013
×
Read the review Edit this entry  
19
O Magic Power of Bleakness (Five screens)

O Magic Power of Bleakness (Five screens)

2020
×
Edit this entry  
19
The Seventh Continent

The Seventh Continent

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Baby of Mâcon

The Baby of Mâcon

1993
×
★★★½
Edit this entry  
18
eXistenZ

eXistenZ

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Gospel According to Matthew

The Gospel According to Matthew

1964
×
Edit this entry  
15
Scum

Scum

1979
×
★★★½
Edit this entry  
15
1857 (Fool's Gold)

1857 (Fool's Gold)

1981
×
Edit this entry  
13
Cold Meridian

Cold Meridian

2020
×
Read the review Edit this entry  
11
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★
Edit this entry  
10
Dead Man's Shoes

Dead Man's Shoes

2004
×
★★
Edit this entry  
10
Twilight

Twilight

1990
×
★★★★
Edit this entry  
08
Interview with the Vampire

Interview with the Vampire

1994
×
★★
Edit this entry  
08
Christine

Christine

1987
×
★★★★
Edit this entry  
07
71 Fragments of a Chronology of Chance

71 Fragments of a Chronology of Chance

1994
×
★★★
Edit this entry  
06
Ordet

Ordet

1955
×
★★★
Edit this entry  
06
Belly

Belly

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Bonjour Tristesse

Bonjour Tristesse

1958
×
★★
Edit this entry  
02
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Profit Motive and the Whispering Wind

Profit Motive and the Whispering Wind

2007
×
★★★½
Edit this entry  
30
Onibaba

Onibaba

1964
×
★★★
Edit this entry  
30
When a Stranger Calls

When a Stranger Calls

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Julie Knew Her Killer

Julie Knew Her Killer

×
Read the review Edit this entry  
28
[REC]

[REC]

2007
×
★★★
Edit this entry  
28
The Innocents

The Innocents

1961
×
★★★½
Edit this entry  
26
Frank Stein

Frank Stein

1972
×
Edit this entry  
26
Unbalance

Unbalance

2006
×
Edit this entry  
25
Images

Images

1972
×
★★★½
Edit this entry  
24
Lake Mungo

Lake Mungo

2008
×
★★½
Edit this entry  
22
Invasion of the Body Snatchers

Invasion of the Body Snatchers

1978
×
★★★
Edit this entry  
21
The Ring

The Ring

2002
×
★★½
Edit this entry  
21
The People Under the Stairs

The People Under the Stairs

1991
×
★★½
Edit this entry  
17
Zombie Strippers!

Zombie Strippers!

2008
×
Read the review Edit this entry  
16
Killed the Family and Went to the Movies

Killed the Family and Went to the Movies

1969
×
★★★
Edit this entry  
15
Resident Evil

Resident Evil

2002
×
Read the review Edit this entry  
15
Christine

Christine

1983
×
★★½
Edit this entry  
14
Kotoko

Kotoko

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Dead Ringers

Dead Ringers

1988
×
★★★
Edit this entry  
12
Cure

Cure

1997
×
★★★★
Edit this entry