elwy has logged 105 entries for films during July 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Cremaster 1

Cremaster 1

1996
×
Edit this entry  
31
The Doom Generation

The Doom Generation

1995
×
★★★
Edit this entry  
31
Hotel Monterey

Hotel Monterey

1972
×
Edit this entry  
31
Chumlum

Chumlum

1963
×
★★
Edit this entry  
31
Blonde Cobra

Blonde Cobra

1963
×
★★★
Edit this entry  
30
End

End

1992
×
★★★½
Edit this entry  
29
Taste of Cherry

Taste of Cherry

1997
×
Edit this entry  
29
Rose Color Dance

Rose Color Dance

1965
×
Edit this entry  
29
Swimmer

Swimmer

1987
×
★★★
Edit this entry  
28
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Sicily!

Sicily!

1999
×
Edit this entry  
28
Cuarteto

Cuarteto

1978
×
Edit this entry  
27
Exotica

Exotica

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
I Are You, You Am Me

I Are You, You Am Me

1982
×
Edit this entry  
27
31/75: Asylum

31/75: Asylum

1975
×
Edit this entry  
26
Beau Travail

Beau Travail

1999
×
★★★★
Edit this entry  
26
Every Man for Himself

Every Man for Himself

1980
×
★★★
Edit this entry  
26
Sacré-Coeur

Sacré-Coeur

1983
×
★★★★
Edit this entry  
25
Voices Through Time

Voices Through Time

1996
×
Edit this entry  
25
Revolution

Revolution

1967
×
★★
Edit this entry  
25
Variations

Variations

1998
×
Edit this entry  
24
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
★★★½
Edit this entry  
24
Crossroads

Crossroads

1976
×
★★★★
Edit this entry  
23
Lightning

Lightning

1952
×
Edit this entry  
23
Querelle

Querelle

1982
×
★★★★
Edit this entry  
23
Heliography

Heliography

1979
×
Edit this entry  
23
The Woman with Two Heads

The Woman with Two Heads

1977
×
★★★½
Edit this entry  
22
A Night on Bald Mountain

A Night on Bald Mountain

1933
×
★★★½
Edit this entry  
22
Vibration

Vibration

1984
×
★★
Edit this entry  
22
Abbandono

Abbandono

1970
×
★★★½
Edit this entry  
21
A Brighter Summer Day

A Brighter Summer Day

1991
×
Edit this entry  
21
Introduction to Oobieland

Introduction to Oobieland

1969
×
Edit this entry  
20
Casa de Lava

Casa de Lava

1994
×
★★★★
Edit this entry  
20
Semi-Auto Colours

Semi-Auto Colours

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Berlin Horse

Berlin Horse

1970
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Machine of Eden

The Machine of Eden

1970
×
★★★
Edit this entry  
19
Cremaster 4

Cremaster 4

1995
×
Edit this entry  
19
Toute une nuit

Toute une nuit

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Same Player Shoots Again

Same Player Shoots Again

1968
×
★★★
Edit this entry  
18
School in the Crosshairs

School in the Crosshairs

1981
×
★★★
Edit this entry  
18
Wax, or The Discovery of Television Among the Bees

Wax, or The Discovery of Television Among the Bees

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Mülheim/Ruhr

Mülheim/Ruhr

1964
×
★★★½
Edit this entry  
17
Little Stabs at Happiness

Little Stabs at Happiness

1963
×
★★½
Edit this entry  
17
Essays

Essays

1963
×
★★★½
Edit this entry  
17
Winter '64-'66

Winter '64-'66

1967
×
Edit this entry  
16
21-87

21-87

1963
×
★★★★
Edit this entry  
16
Suddenly, Last Summer

Suddenly, Last Summer

1959
×
★★★½
Edit this entry  
16
Mao by Mao

Mao by Mao

1977
×
Edit this entry  
16
I Don't Think I Can See an Island

I Don't Think I Can See an Island

2016
×
★★★
Edit this entry  
16
Lines of White on a Sullen Sea

Lines of White on a Sullen Sea

1909
×
★★★
Edit this entry