Sort by

Eric has logged 245 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
While You Were Sleeping

While You Were Sleeping

1995
×
Read the review Edit this entry  
31
Reminiscence

Reminiscence

2021
×
Read the review Edit this entry  
31
Clifford the Big Red Dog

Clifford the Big Red Dog

2021
×
Read the review Edit this entry  
27
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Pretty Woman

Pretty Woman

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
My Cousin Vinny

My Cousin Vinny

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Collateral Beauty

Collateral Beauty

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
24
Christmas with a Capital C

Christmas with a Capital C

2011
×
½
Read the review Edit this entry  
23
Trolls Holiday in Harmony

Trolls Holiday in Harmony

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Princess Switch: Switched Again

The Princess Switch: Switched Again

2020
×
Read the review Edit this entry  
19
Belly

Belly

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Star Wars Holiday Special

The Star Wars Holiday Special

1978
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Sinbad: Beyond the Veil of Mists

Sinbad: Beyond the Veil of Mists

2000
×
½
Read the review Edit this entry  
17
Single All the Way

Single All the Way

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
The Best Christmas Ever!

The Best Christmas Ever!

1990
×
Read the review Edit this entry  
17
Rare Exports: A Christmas Tale

Rare Exports: A Christmas Tale

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Full-Court Miracle

Full-Court Miracle

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
A Rugrats Chanukah

A Rugrats Chanukah

1996
×
Read the review Edit this entry  
14
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Jupiter Ascending

Jupiter Ascending

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Freaks of Nature

Freaks of Nature

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Evolution

Evolution

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Drowning in Potential

Drowning in Potential

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Greatest Showman

The Greatest Showman

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Toy Story

Toy Story

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Jungle Fever

Jungle Fever

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
True Stories

True Stories

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Jim Henson's Turkey Hollow

Jim Henson's Turkey Hollow

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
The Good Girl

The Good Girl

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Dune

Dune

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Benedetta

Benedetta

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Red Notice

Red Notice

2021
×
Read the review Edit this entry  
15
Spencer

Spencer

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
We Bought a Zoo

We Bought a Zoo

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Iron Giant

The Iron Giant

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Beta Test

The Beta Test

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Thank You for Smoking

Thank You for Smoking

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Metropolitan

Metropolitan

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Adventures of Pluto Nash

The Adventures of Pluto Nash

2002
×
Read the review Edit this entry  
03
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Army of Darkness

Army of Darkness

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Fun Size

Fun Size

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry