• Anomalisa

    ★★★★

  • The Man from U.N.C.L.E.

    ★★★

  • Irrational Man

    ★★★

  • Ex Machina

    ★★★

  • Kingsman: The Secret Service

    ★★★★½

  • Interstellar

    ★★★★½

  • Before I Go to Sleep

    ★★

  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

    ★★★★½

  • Wild Tales

    ★★★★½

  • The Grand Budapest Hotel

    ★★★★★

  • The Wolf of Wall Street

    ★★★★

  • Closer to the Moon

    ★★★★

  • Snowpiercer

    ★★★★½

  • Cloud Atlas

    ★★★★

  • Seeking a Friend for the End of the World

    ★★★★½

  • Moonrise Kingdom

    ★★★★½

  • Somewhere in Palilula

    ★★★★½

  • War Horse

    ★★★★½

  • Midnight in Paris

    ★★★★½

  • Shutter Island

    ★★★★½

  • Sherlock Holmes

    ★★★★½

  • Tales from the Golden Age

    ★★★★½

  • Up

    ★★★★★

  • The Boat That Rocked

    ★★★★½

  • City of Ember

    ★★★★½

  • Blindness

    ★★★★½

  • The Bucket List

    ★★★★½

  • Ratatouille

    ★★★★½

  • The Lost Room

    ★★★★½

  • Pan's Labyrinth

    ★★★★½

  • Volver

    ★★★★½

  • Little Miss Sunshine

    ★★★★½

  • Sin City

    ★★★★★

  • The Incredibles

    ★★★★½

  • The Terminal

    ★★★★½

  • Kill Bill: Vol. 2

    ★★★★½

  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind

    ★★★★½

  • The Chorus

    ★★★★½

  • Big Fish

    ★★★★★

  • Kill Bill: Vol. 1

    ★★★★½

  • Secondhand Lions

    ★★★★½

  • Love Me If You Dare

    ★★★★½

  • Finding Nemo

    ★★★★

  • Catch Me If You Can

    ★★★★½

  • Frida

    ★★★★★

  • Hero

    ★★★★½

  • Interstate 60

    ★★★★½

  • City of God

    ★★★★

  • A Beautiful Mind

    ★★★★½

  • The Others

    ★★★★★

  • Mulholland Drive

    ★★★★★

  • Amélie

    ★★★★★

  • Chocolat

    ★★★★½

  • Gladiator

    ★★★★

  • Fight Club

    ★★★★½

  • American Beauty

    ★★★★★

  • The Sixth Sense

    ★★★★½

  • Ghost Dog: The Way of the Samurai

    ★★★★½

  • The Legend of 1900

    ★★★★½

  • Black Cat, White Cat

    ★★★★½

  • The Truman Show

    ★★★★½

  • Dark City

    ★★★★½

  • Life Is Beautiful

    ★★★★★

  • The Game

    ★★★★½

  • Se7en

    ★★★★½

  • The Usual Suspects

    ★★★★½

  • Léon: The Professional

    ★★★★★

  • The Shawshank Redemption

    ★★★★½

  • Pulp Fiction

    ★★★★½

  • Forrest Gump

    ★★★★½

  • Three Colors: White

    ★★★★½

  • Schindler's List

    ★★★★½