Sort by

emanuelespies has logged 176 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Sense8: Happy F*cking New Year

Sense8: Happy F*cking New Year

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Gilmore Girls: A Year in the Life

Gilmore Girls: A Year in the Life

2016
×
★★★½
Edit this entry  
13
Seven Pounds

Seven Pounds

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Second Mother

The Second Mother

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Till Luck Do Us Part 2

Till Luck Do Us Part 2

2013
×
½
Read the review Edit this entry  
06
Contagion

Contagion

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Boulevard

Boulevard

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Marguerite

Marguerite

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Remember

Remember

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Clouds of Sils Maria

Clouds of Sils Maria

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Young and Wild

Young and Wild

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Breakfast at Tiffany's

Breakfast at Tiffany's

1961
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Zero Dark Thirty

Zero Dark Thirty

2012
×
★★★½
Edit this entry  
20
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Requirements to Be a Normal Person

Requirements to Be a Normal Person

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Special Correspondents

Special Correspondents

2016
×
Edit this entry  
17
London Has Fallen

London Has Fallen

2016
×
Read the review Edit this entry  
11
St. Vincent

St. Vincent

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Two Girls Descending the Stairs

Two Girls Descending the Stairs

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Neighboring Sounds

Neighboring Sounds

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
Miss You Already

Miss You Already

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Secret Life of Pets

The Secret Life of Pets

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Aquarius

Aquarius

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Irrational Man

Irrational Man

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Beginning of Life

The Beginning of Life

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
8 Women

8 Women

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Midnight in Paris

Midnight in Paris

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Delicacy

Delicacy

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Honest Candidate

The Honest Candidate

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Tallulah

Tallulah

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Ghostbusters

Ghostbusters

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Hotel Transylvania

Hotel Transylvania

2012
×
★★★½
Edit this entry  
02
Finding Dory

Finding Dory

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Fundamentals of Caring

The Fundamentals of Caring

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
It's Kind of a Funny Story

It's Kind of a Funny Story

2010
×
½
Edit this entry  
19
The Place Beyond the Pines

The Place Beyond the Pines

2012
×
★★½
Edit this entry  
19
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
½
Read the review Edit this entry  
18
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Do-Over

The Do-Over

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Bridesmaids

Bridesmaids

2011
×
★★½
Edit this entry  
04
Ponyo

Ponyo

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Garden of Words

The Garden of Words

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
5 Centimeters per Second

5 Centimeters per Second

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
4th Man Out

4th Man Out

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
The Illusionist

The Illusionist

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry