Sort by

emanuelespies has logged 116 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
16
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Aquarius

Aquarius

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Wonder

Wonder

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
In a Heartbeat

In a Heartbeat

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Curious Case of Benjamin Button

The Curious Case of Benjamin Button

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Sex Tape

Sex Tape

2014
×
½
Read the review Edit this entry  
05
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Camp X-Ray

Camp X-Ray

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Delicacy

Delicacy

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Lovesong

Lovesong

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Hacksaw Ridge

Hacksaw Ridge

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Handsome: A Netflix Mystery Movie

Handsome: A Netflix Mystery Movie

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
29
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Léon: The Professional

Léon: The Professional

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Hundred-Foot Journey

The Hundred-Foot Journey

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Net

The Net

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
28 Days

28 Days

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Una

Una

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Ashley

Ashley

2013
×
½
Read the review Edit this entry  
13
The Discovery

The Discovery

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Man Who Knew Too Little

The Man Who Knew Too Little

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Invisible Ones

Invisible Ones

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Into the Wild

Into the Wild

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
Edit this entry  
03
Tower

Tower

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Mandela: Long Walk to Freedom

Mandela: Long Walk to Freedom

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Last Samurai

The Last Samurai

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
First Girl I Loved

First Girl I Loved

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
31
Beginners

Beginners

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Se Puder... Dirija!

Se Puder... Dirija!

2013
×
½
Read the review Edit this entry  
26
The Girl King

The Girl King

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Power Rangers

Power Rangers

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Zootopia

Zootopia

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
La Maison en Petits Cubes

La Maison en Petits Cubes

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Eu Não Faço a Menor Ideia do Que Eu Tô Fazendo com a Minha Vida

Eu Não Faço a Menor Ideia do Que Eu Tô Fazendo com a Minha Vida

2013
×
½
Read the review Edit this entry  
21
Monsters University

Monsters University

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Proposal

The Proposal

2009
×
½
Read the review Edit this entry  
17
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Runaways

The Runaways

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Grand Piano

Grand Piano

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Denial

Denial

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
People You May Know

People You May Know

2016
×
½
Read the review Edit this entry