Sort by
  • Hustle

  • Licorice Pizza

  • America Latina

  • Dune

    ★★½

  • The French Dispatch

    ★★★½

  • Soul

    ★★★★½

  • The Social Dilemma

  • Tolo Tolo

  • The Good Liar

    ★★★½

  • Olla

    ★★★½

  • BlacKkKlansman

  • Climax

    ★★★★

  • August at Akiko's

    ★★★★

  • Coco

  • The Cormorants

    ★★★★★

  • Waves '98

    ★★★½

  • Love

    ★★★★

  • Unfriended

    ★½

  • The Grand Budapest Hotel

    ★★★½

  • Frank

  • Her

  • 1 Dimension

  • Blue Is the Warmest Color

  • Django Unchained

  • Holy Motors

    ★★★½

  • Moonrise Kingdom

  • Midnight in Paris

  • Fantastic Mr. Fox

  • The Invention of Lying

    ★★★

  • The Life Aquatic with Steve Zissou

    ★★★

  • Howl's Moving Castle

  • Fight Club

    ★★★½

  • Kirikou and the Sorceress

    ★★★★

  • The Big Lebowski

  • La Haine

    ★★★½

  • Copycat

    ★½

  • Rendezvous in Paris

    ★★★½

  • Pulp Fiction

  • The Piano

    ★★

  • Porco Rosso

    ★★★★

  • Reservoir Dogs

  • My Neighbor Totoro

    ★★★½

  • Full Metal Jacket

  • Brazil

  • Phenomena

  • Nothing Left to Do but Cry

    ★★★★

  • Paris, Texas

    ★★★★★

  • Nausicaä of the Valley of the Wind

    ★★★★

  • Al bar dello sport

    ★★★½

  • I'm Starting from Three

    ★★★★

  • The Aviator's Wife

  • The Blues Brothers

    ★★★★★

  • The King and the Mockingbird

    ★★★★

  • Asparagus

  • Horse Fever

    ★★★½

  • The Tenant

  • Deep Red

  • The Night Porter

  • A Clockwork Orange

    ★★★★

  • The Cat o' Nine Tails

  • The Bird with the Crystal Plumage

  • Zabriskie Point

    ★★★★★

  • Goldfinger

  • A Fistful of Dollars

  • Yesterday, Today and Tomorrow

  • Charade

    ★★★★

  • The Monsters

  • Ro.Go.Pa.G.

  • Antoine and Colette

  • Jules and Jim

  • The Apartment

    ★★★★

  • North by Northwest