Sort by

emecé has logged 133 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Crouching Tiger, Hidden Dragon

Crouching Tiger, Hidden Dragon

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Don't F**k with Cats: Hunting an Internet Killer

Don't F**k with Cats: Hunting an Internet Killer

2019
×
★★★★
Edit this entry  
27
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★½
Edit this entry  
26
Iron Fists and Kung Fu Kicks

Iron Fists and Kung Fu Kicks

2019
×
Edit this entry  
21
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Watchmen

Watchmen

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
15
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★½
Edit this entry  
14
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★
Edit this entry  
09
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★
Edit this entry  
09
Tokyo Family

Tokyo Family

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★
Edit this entry  
08
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★½
Edit this entry  
06
Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

2010
×
★★½
Edit this entry  
01
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★
Edit this entry  
01
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Haunt

Haunt

2019
×
★★★½
Edit this entry  
17
54

54

1998
×
★★★½
Edit this entry  
17
Gosford Park

Gosford Park

2001
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★½
Edit this entry  
17
Earthquake Bird

Earthquake Bird

2019
×
★★½
Edit this entry  
17
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★★
Edit this entry  
13
Revolutionary Road

Revolutionary Road

2008
×
★★★★
Edit this entry  
10
Ocean's Thirteen

Ocean's Thirteen

2007
×
★★½
Edit this entry  
10
Ocean's Twelve

Ocean's Twelve

2004
×
★★★
Edit this entry  
09
Wounds

Wounds

2019
×
★½
Edit this entry  
07
The King

The King

2019
×
★★★
Edit this entry  
01
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
30
The Forest of Love

The Forest of Love

2019
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Mummy

The Mummy

1999
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Laundromat

The Laundromat

2019
×
★★½
Edit this entry  
13
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★
Edit this entry  
11
Joker

Joker

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
Paprika

Paprika

2006
×
★★★★
Edit this entry  
06
In the Tall Grass

In the Tall Grass

2019
×
½
Edit this entry  
04
Spider-Man: Far From Home

Spider-Man: Far From Home

2019
×
★★★½
Edit this entry  
28
Sturgill Simpson Presents Sound & Fury

Sturgill Simpson Presents Sound & Fury

2019
×
★★★
Edit this entry  
23
The Host

The Host

2006
×
★★★
Edit this entry  
21
Downton Abbey

Downton Abbey

2019
×
★★½
Edit this entry  
15
Murder Mystery

Murder Mystery

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
08
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★
Edit this entry  
08
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Dark Phoenix

Dark Phoenix

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
03
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Eye for an Eye

Eye for an Eye

2019
×
★★★★
Edit this entry  
28
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
25
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★
Edit this entry  
24
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★
Edit this entry