Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
07
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Descent

The Descent

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Thirteen Lives

Thirteen Lives

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Vanilla Sky

Vanilla Sky

2001
×
★★★
Edit this entry  
04
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★½
Edit this entry  
02
Highlander

Highlander

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Thelma

Thelma

2017
×
★★★½
Edit this entry  
30
Halloween

Halloween

1978
×
★★★
Edit this entry  
29
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Nope

Nope

2022
×
★★★½
Edit this entry  
26
Friday

Friday

1995
×
★★★★
Edit this entry  
21
Poltergeist

Poltergeist

1982
×
★★★½
Edit this entry  
16
Mad God

Mad God

2021
×
★★★
Edit this entry  
02
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Fire Within: A Requiem for Katia and Maurice Krafft

The Fire Within: A Requiem for Katia and Maurice Krafft

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★★
Edit this entry  
28
Elvis

Elvis

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Kwaidan

Kwaidan

1964
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
X

X

2022
×
Read the review Edit this entry  
18
The Outfit

The Outfit

2022
×
★★★½
Edit this entry  
10
Pulse

Pulse

2001
×
★★★½
Edit this entry  
29
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Cure

Cure

1997
×
★★★★
Edit this entry  
28
A History of Violence

A History of Violence

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Scanners

Scanners

1981
×
★★★
Edit this entry  
27
The Innocents

The Innocents

2021
×
★★½
Edit this entry  
19
Dracula

Dracula

1992
×
★★★★
Edit this entry  
16
House on Haunted Hill

House on Haunted Hill

1959
×
★★★
Edit this entry  
14
Old

Old

2021
×
★★½
Edit this entry  
13
Tabloid

Tabloid

2010
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Into the Abyss

Into the Abyss

2011
×
★★★★
Edit this entry  
07
Into the Inferno

Into the Inferno

2016
×
★★★★
Edit this entry  
30
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★½
Edit this entry  
29
Through a Glass Darkly

Through a Glass Darkly

1961
×
★★★★★
Edit this entry  
27
The Northman

The Northman

2022
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Velvet Queen

The Velvet Queen

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Ponyo

Ponyo

2008
×
★★★★
Edit this entry  
22
You Are Not My Mother

You Are Not My Mother

2021
×
★★★
Edit this entry  
18
The Batman

The Batman

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Creep

Creep

2014
×
★★½
Edit this entry  
10
I Remember You

I Remember You

2017
×
★★½
Edit this entry  
10
Oculus

Oculus

2013
×
★★
Edit this entry  
09
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★
Edit this entry  
09
Fresh

Fresh

2022
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Keeping Hours

The Keeping Hours

2017
×
★★
Edit this entry  
31
Léon: The Professional

Léon: The Professional

1994
×
Edit this entry  
30
Jackass Forever

Jackass Forever

2022
×
★★★½
Edit this entry  
25
CODA

CODA

2021
×
★★★★
Edit this entry