Sort by

emeno has logged 55 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
13
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
Edit this entry  
31
A Dark Song

A Dark Song

2016
×
★★★★
Edit this entry  
26
Dune

Dune

2021
×
★★★
Edit this entry  
18
Prometheus

Prometheus

2012
×
★★★½
Edit this entry  
16
Waitress

Waitress

2007
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Fountain

The Fountain

2006
×
★★½
Edit this entry  
15
I'm Your Man

I'm Your Man

2021
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★
Edit this entry  
10
Romancing the Stone

Romancing the Stone

1984
×
★½
Edit this entry  
09
Cave of Forgotten Dreams

Cave of Forgotten Dreams

2010
×
★★★★
Edit this entry  
08
Calibre

Calibre

2018
×
★★★
Edit this entry  
01
No One Gets Out Alive

No One Gets Out Alive

2021
×
★★
Edit this entry  
01
It Comes at Night

It Comes at Night

2017
×
★★½
Edit this entry  
16
The Intouchables

The Intouchables

2011
×
Edit this entry  
14
Touching the Void

Touching the Void

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★
Edit this entry  
11
Wind River

Wind River

2017
×
★★★
Edit this entry  
10
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★
Edit this entry  
03
The Maze Runner

The Maze Runner

2014
×
Edit this entry  
28
The Phenomenon

The Phenomenon

2020
×
★½
Edit this entry  
21
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Edit this entry  
20
Searching

Searching

2018
×
★★★
Edit this entry  
15
Frailty

Frailty

2001
×
★★
Edit this entry  
14
My Heart Can't Beat Unless You Tell It To

My Heart Can't Beat Unless You Tell It To

2020
×
★★
Edit this entry  
12
Pig

Pig

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
09
A Dangerous Son

A Dangerous Son

2018
×
★½
Edit this entry  
07
Pray Away

Pray Away

2021
×
★½
Edit this entry  
31
Insomnia

Insomnia

2002
×
Edit this entry  
31
The Empty Man

The Empty Man

2020
×
Edit this entry  
30
Vivarium

Vivarium

2019
×
★½
Edit this entry  
29
Sinister

Sinister

2012
×
Edit this entry  
20
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★★
Edit this entry  
18
Stories We Tell

Stories We Tell

2012
×
Edit this entry  
17
Fear Street: 1666

Fear Street: 1666

2021
×
★★★
Edit this entry  
17
Fear Street: 1978

Fear Street: 1978

2021
×
★★½
Edit this entry  
17
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★½
Edit this entry  
17
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★
Edit this entry  
03
Fear Street: 1994

Fear Street: 1994

2021
×
★½
Edit this entry  
02
Soul

Soul

2020
×
Edit this entry  
01
Some Kind of Heaven

Some Kind of Heaven

2020
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Clovehitch Killer

The Clovehitch Killer

2018
×
★½
Edit this entry  
30
Barb & Star Go to Vista Del Mar

Barb & Star Go to Vista Del Mar

2021
×
★★
Edit this entry  
16
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★★
Edit this entry  
14
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★
Edit this entry  
10
Troy

Troy

2004
×
Edit this entry  
31
We Have Always Lived in the Castle

We Have Always Lived in the Castle

2018
×
Edit this entry  
31
Bad Trip

Bad Trip

2021
×
★★★★
Edit this entry  
29
Another Round

Another Round

2020
×
★★★
Edit this entry  
19
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★
Edit this entry  
08
Saint Maud

Saint Maud

2019
×
★★★
Edit this entry