• Yentl

    Yentl

    ★★★½

    the female gaze is so strong in this movie. mandy is unreal hot

  • Speak No Evil

    Speak No Evil

    ★★

    say what you will about americans but my mom would never

  • Hellraiser

    Hellraiser

    ★★★½

    it gets more gross as you age

  • Barbarian

    Barbarian

    ★★½

    the feminine mystique

  • Watcher

    Watcher

    ★★★

    DUMP HIM

  • Insidious

    Insidious

    ★★★½

    exquisite

  • The Descent

    The Descent

    ★★★

    this is what society thinks would happen if women could sync menstrual cycles

  • Thirteen Lives

    Thirteen Lives

    ★★

    decent horror film

  • Highlander

    Highlander

    ★★★★

    what words could one find? simply unparalleled

  • The Fire Within: Requiem for Katia and Maurice Krafft

    The Fire Within: Requiem for Katia and Maurice Krafft

    ★★★★½

    the question is of course why is this coming out right before Fire of Love? I imagine the latter will explore the Kraffts’ lives and relationship much more than this does, though the whole thing is clearly sus. 

    anyway this is a visual feast, an auditory journey, another hellscape fever dream conducted by Herzog, who obviously respects the Kraffts’ footage and art and treats both reverently.

    one could easily argue the film is too long but it isn’t going to be me

  • Elvis

    Elvis

    ★★★

    If Rami Malek won an oscar for Freddie then surely Austin Butler has just earned at least two

  • Doctor Strange in the Multiverse of Madness

    Doctor Strange in the Multiverse of Madness

    ★★½

    bruce campbell appearance adds an automatic star