RSS feed for nonobservance
  • The Forest of Love: Deep Cut

    The Forest of Love: Deep Cut

    ★★★★★

    this was fucking amazing. i dont like tv or binge watch shows but all of sono’s “limited series” on netflix are fantastic. with this being better than tokyo vampire hotel and more in the vein of love exposure madness.

  • The Butcher

    The Butcher

    ½

    i am in awe right now. the director and the lead actor being the same person always produces the worse content. but this is transcendent. it’s so bad it is almost art. this is the room of horror movies.

  • D-Railed

    D-Railed

    ½

    i think this is the worst movie i’ve ever seen

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    Star Wars: The Rise of Skywalker

    ½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    a movie written and edited by a neural network whose data was collected through reddit posts, reylo tags on tumblr, fan fictions, and youtube speculations. there are a number of scenes where it felt like even the actors just wanted to get it over with. with the unfortunate passing of the wonderful carrie fisher, who i have idealized since i was a child, you would think they would at least show her character a little respect. but no, leia just…

  • Us

    Us

    ★★★★½

    phenomenal performances, even better on second watch. jordan peele really just started making fantastic films straight out of nowhere, unapologetically, without any signs of stopping. sometimes i get scared that film is becoming thematically soulless. then jordan peele drops a film & i remember that there are still people making film that means something.

  • You Were Never Really Here

    You Were Never Really Here

    ★★★★★

    everything is filtered through joe’s learned callousness and anger, and yet there is barely any on screen violence, suspending the catharsis of seeing the bad guys get what they deserve. and even at his most vicious, joe has eyes of a beaten dog. this is no shallow, one-dimensional portrayal of a veteran. this film shows something poignant and meaningful. 

    i needed this. in a sea of vapid, all-encompassing money-grabbing films that appeal to everybody, this film had the courage to tell a story that most would rather not hear.

  • Thirteen

    Thirteen

    ★★★

    this actually wasn’t as bad as i thought it would be

  • Knives Out

    Knives Out

    ★★★★

    the old hollywood drama of it all.. an alluring glance into where popcorn cinema is heading. it has charm that a lot of blockbusters lack, and the acting performances here were absolutely fantastic. it was corny but not in the sense that i felt guilty about enjoying it. and it also has the ability to appeal to an older generation while also telling a story about an immigrant family whose daughter has a “will graham” sense of truth and empathy.

  • Tokyo Vampire Hotel

    Tokyo Vampire Hotel

    ★★★½

    first episode: 5/5 stars
    second episode: 3/5 stars
    third episode: 4/5 stars
    fourth episode: 4/5 stars 
    fifth episode: 3/5 
    sixth episode: 4/5
    seventh episode: 4/5
    eighth episode: 4/5 

    any really cutting criticism i have of this series is completely overshadowed by the set design and the classic intensity and style that i crave in a sion sono film/series. some parts felt like they weren’t directed by him though, especially the parts that take place in romania. the sound design was…

  • Tag

    Tag

    ★★★★

    I swore I’d heard the soundtrack somewhere before only to realize that it was MONO. Sion Sono always has such a fantastic choices for music. The soundtrack in the second half of the film really makes this otherworldly film feel even more surreal.

  • Tag

    Tag

    ★★★★

    women be like

  • Eighth Grade

    Eighth Grade

    ★★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    there aren’t many films that accurately capture adolescence for young women. there is no short of vapid ugliness of girlhood portrayed in media: always the acne, the chocolate binges, the period cramps. we’re warned about these things. they’re joked about often. but they never feel like real problems until you experience them. a girl is expected to figure out how to forge her way from child to woman. there are very few emotionally nuanced & honest coming-of-age films about being a…