• Everything Everywhere All at Once

    ★★★★★

  • Licorice Pizza

    ★★★★★

  • House of Gucci

    ★★★

  • All Too Well: The Short Film

  • No Time to Die

    ★★★½

  • Chasing Sundance

  • Last Night in Soho

    ★½

  • Dune

    ★★★★★

  • He's All That

    ½

  • Drive My Car

    ★★★★★

  • Bo Burnham: Inside

    ★★★★★

  • The Mitchells vs. The Machines

    ★★★★

  • Ratatouille: The TikTok Musical

    ★★★

  • James Acaster: Cold Lasagne Hate Myself 1999

    ★★★★★

  • Wonder Woman 1984

  • Borat Subsequent Moviefilm

  • Soul

    ★★★★½

  • The King of Staten Island

    ★★★

  • Jimmy O. Yang: Good Deal

  • The Half of It

  • Nobody Knows I'm Here

    ★★★★½

  • Pete Davidson: Alive from New York

  • Onward

    ★★★½

  • Palm Springs

    ★★★★★

  • Little Women

    ★★★★½

  • Daniel Sloss: X

    ★★★★½

  • Between Two Ferns: The Movie

    ★★

  • Knives Out

    ★★★½

  • Marriage Story

    ★★★★

  • Parasite

    ★★★★★

  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum

  • Booksmart

    ★★★★★

  • How to Train Your Dragon: The Hidden World

    ★★★★

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

  • Bohemian Rhapsody

    ★★★

  • Beautiful Boy

  • The Ballad of Buster Scruggs

    ★½

  • To All the Boys I've Loved Before

  • Demetri Martin: The Overthinker

    ★★★½

  • Incredibles 2

  • BlacKkKlansman

  • John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

  • James Acaster: Repertoire

    ★★★★★

  • A Quiet Place

    ★★★★

  • Isle of Dogs

    ★★★★½

  • Eighth Grade

    ★★★

  • Daniel Sloss: Jigsaw

    ★★★★★

  • Daniel Sloss: Dark

    ★★★★★

  • Coco

  • Molly's Game

  • Lady Bird

    ★★★★★

  • Dunkirk

  • Hasan Minhaj: Homecoming King

  • Diary of a Wimpy Kid: The Long Haul

    ½

  • Baby Driver

  • The Lego Batman Movie

    ★★★★★

  • The Incredible Jessica James

    ★★★

  • Get Out

    ★★★★★

  • Call Me by Your Name

  • The Big Sick

    ★★★

  • Moana

  • 13th

  • The Edge of Seventeen

    ★½

  • Lion

  • I Am Not Your Negro

  • La La Land

    ★★★★

  • Finding Dory

  • Bo Burnham: Make Happy

  • Paterson

    ★★★★★

  • The Nice Guys

    ★★★

  • My Life as a Zucchini

  • The Fundamentals of Caring

    ★★★½