Sort by

mememily has logged 227 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Moana

Moana

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Jackie

Jackie

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Moana

Moana

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Hairspray

Hairspray

1988
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
The Magnificent Seven

The Magnificent Seven

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Hairspray Live!

Hairspray Live!

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Working Girl

Working Girl

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
24
The BFG

The BFG

2016
×
Read the review Edit this entry  
23
Ghostbusters

Ghostbusters

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Sausage Party

Sausage Party

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Nosferatu

Nosferatu

1922
×
★½
Edit this entry  
09
Crimson Peak

Crimson Peak

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Captain America: Civil War

Captain America: Civil War

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Erin Brockovich

Erin Brockovich

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Magnificent Seven

The Magnificent Seven

1960
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Westworld

Westworld

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Son of Saul

Son of Saul

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Ant-Man

Ant-Man

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
Read the review Edit this entry  
29
The Way Way Back

The Way Way Back

2013
×
½
Read the review Edit this entry  
29
The Girl on the Train

The Girl on the Train

2016
×
Read the review Edit this entry  
28
The Jerk

The Jerk

1979
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
The Elephant Man

The Elephant Man

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
This House Has People in It

This House Has People in It

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Rules of the Game

The Rules of the Game

1939
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Gone Baby Gone

Gone Baby Gone

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Jerry Maguire

Jerry Maguire

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Talented Mr. Ripley

The Talented Mr. Ripley

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
A Single Man

A Single Man

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
On the Waterfront

On the Waterfront

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Star Trek

Star Trek

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Stitch! The Movie

Stitch! The Movie

2003
×
Read the review Edit this entry  
06
Lilo & Stitch 2: Stitch Has a Glitch

Lilo & Stitch 2: Stitch Has a Glitch

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Lilo & Stitch

Lilo & Stitch

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
How to Train Your Dragon

How to Train Your Dragon

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Mission: Impossible

Mission: Impossible

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Searchers

The Searchers

1956
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Brazil

Brazil

1985
×
★½
Read the review Edit this entry