mememily has logged 198 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Echo in the Canyon

Echo in the Canyon

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★
Edit this entry  
28
Don't F**k with Cats: Hunting an Internet Killer

Don't F**k with Cats: Hunting an Internet Killer

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★★½
Edit this entry  
27
Instant Family

Instant Family

2018
×
★★★
Edit this entry  
27
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
I Walk Alone

I Walk Alone

1947
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
McCabe & Mrs. Miller

McCabe & Mrs. Miller

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
An American in Paris

An American in Paris

1951
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Watchmen

Watchmen

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The King

The King

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Ghost Ship

The Ghost Ship

1943
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Cat People

Cat People

1942
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Triplets of Belleville

The Triplets of Belleville

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
No Greater Glory

No Greater Glory

1934
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Cronos

Cronos

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Kuroneko

Kuroneko

1968
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Judy

Judy

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Death & Life of John F. Donovan

The Death & Life of John F. Donovan

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Long Day's Journey Into Night

Long Day's Journey Into Night

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Mikey and Nicky

Mikey and Nicky

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Enemy

Enemy

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Dark Crystal

The Dark Crystal

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Amazing Johnathan Documentary

The Amazing Johnathan Documentary

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Blinded by the Light

Blinded by the Light

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Batman

Batman

1989
×
★★★½
Edit this entry  
12
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Her Smell

Her Smell

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Last Czars

The Last Czars

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
A Man for All Seasons

A Man for All Seasons

1966
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Lion King

The Lion King

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Landscape in the Mist

Landscape in the Mist

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Immigrant

The Immigrant

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Last Emperor

The Last Emperor

1987
×
★★★
Edit this entry  
03
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Cool Hand Luke

Cool Hand Luke

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Hero

Hero

2002
×
★★★
Edit this entry  
29
Point Blank

Point Blank

1967
×
★★★
Edit this entry  
28
Yesterday

Yesterday

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Burglar

The Burglar

1957
×
★★
Edit this entry