mememily has logged 25 entries for films during May 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Vox Lux

Vox Lux

2018
×
★★½
Edit this entry  
30
Capernaum

Capernaum

2018
×
★★★
Edit this entry  
26
Nancy

Nancy

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
A Private War

A Private War

2018
×
★★★
Edit this entry  
25
It Must Be Heaven

It Must Be Heaven

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Oh Mercy

Oh Mercy

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Nina Wu

Nina Wu

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Homeward

Homeward

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Sorry We Missed You

Sorry We Missed You

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Les Misérables

Les Misérables

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Matthias & Maxime

Matthias & Maxime

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Wounds

Wounds

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Sisters Brothers

The Sisters Brothers

2018
×
★★½
Edit this entry  
12
Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
The Mummy

The Mummy

1999
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Hitchhiker's Guide to the Galaxy

The Hitchhiker's Guide to the Galaxy

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Women on the Verge of a Nervous Breakdown

Women on the Verge of a Nervous Breakdown

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Only Lovers Left Alive

Only Lovers Left Alive

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
A Woman Is a Woman

A Woman Is a Woman

1961
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Lone Star

Lone Star

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
El Topo

El Topo

1970
×
Read the review Edit this entry  
01
Midnight Run

Midnight Run

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry