Sort by

mememily has logged 133 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Enemy of the State

Enemy of the State

1998
×
★★★★
Edit this entry  
30
Ocean Waves

Ocean Waves

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Untouchables

The Untouchables

1987
×
★★★½
Edit this entry  
26
Castle in the Sky

Castle in the Sky

1986
×
★★★★
Edit this entry  
26
Soul

Soul

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Lego Star Wars Holiday Special

The Lego Star Wars Holiday Special

2020
×
★★★½
Edit this entry  
21
Porco Rosso

Porco Rosso

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Another Round

Another Round

2020
×
★★★½
Edit this entry  
19
Mariah Carey's Magical Christmas Special

Mariah Carey's Magical Christmas Special

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Secret World of Arrietty

The Secret World of Arrietty

2010
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Prom

The Prom

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Haunting

The Haunting

1963
×
★★★
Edit this entry  
10
Hasan Minhaj: Homecoming King

Hasan Minhaj: Homecoming King

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Jingle Jangle: A Christmas Journey

Jingle Jangle: A Christmas Journey

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★
Edit this entry  
04
Mank

Mank

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★
Edit this entry  
19
Ken Jeong: You Complete Me, Ho

Ken Jeong: You Complete Me, Ho

2019
×
★★
Edit this entry  
18
Labyrinth

Labyrinth

1986
×
★★★½
Edit this entry  
13
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Trevor Noah: Son of Patricia

Trevor Noah: Son of Patricia

2018
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Tender Game

The Tender Game

1958
×
★★★
Edit this entry  
01
Date with Dizzy

Date with Dizzy

1958
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Hole

The Hole

1962
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Man from U.N.C.L.E.

The Man from U.N.C.L.E.

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Frankenweenie

Frankenweenie

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Witches

The Witches

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★★
Edit this entry  
18
Cats

Cats

2019
×
Read the review Edit this entry  
17
The Addams Family

The Addams Family

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Sleepy Hollow

Sleepy Hollow

1999
×
★★★½
Edit this entry  
02
Theatre of Blood

Theatre of Blood

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Old Guard

The Old Guard

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
One Cut of the Dead

One Cut of the Dead

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Little Prince

The Little Prince

1974
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Town

The Town

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Boys State

Boys State

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
#Alive

#Alive

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Official Secrets

Official Secrets

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
May It Last: A Portrait of the Avett Brothers

May It Last: A Portrait of the Avett Brothers

2017
×
★★★½
Edit this entry  
06
Tread

Tread

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Merrily We Go to Hell

Merrily We Go to Hell

1932
×
★★★
Read the review Edit this entry