Sort by

mememily has logged 168 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Mind Game

Mind Game

2004
×
★★★
Edit this entry  
30
10 Rillington Place

10 Rillington Place

1971
×
★★★
Edit this entry  
30
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★★
Edit this entry  
29
East of Eden

East of Eden

1955
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Millennium Actress

Millennium Actress

2001
×
★★★★
Edit this entry  
28
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
The Treasure of the Sierra Madre

The Treasure of the Sierra Madre

1948
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Ernest & Celestine

Ernest & Celestine

2012
×
★★★★
Edit this entry  
26
Beanie Mania

Beanie Mania

2021
×
★★½
Edit this entry  
25
Scrooge

Scrooge

1970
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Fugitive

The Fugitive

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Jim Gaffigan: Comedy Monster

Jim Gaffigan: Comedy Monster

2021
×
★★★
Edit this entry  
22
Alice

Alice

1988
×
★★★
Edit this entry  
20
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Island of Lost Souls

Island of Lost Souls

1932
×
★★★½
Edit this entry  
18
Elf

Elf

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
18
The Wolf House

The Wolf House

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Pig

Pig

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Invisible Man

The Invisible Man

1933
×
★★★★
Edit this entry  
10
Sherlock Holmes

Sherlock Holmes

2009
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
04
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
03
The Bride of Frankenstein

The Bride of Frankenstein

1935
×
★★★½
Edit this entry  
03
Son of the White Mare

Son of the White Mare

1981
×
★★★½
Edit this entry  
03
His Girl Friday

His Girl Friday

1940
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Titus

Titus

1999
×
★★★★
Edit this entry  
26
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Thief

Thief

1981
×
★★★★½
Edit this entry  
20
King Richard

King Richard

2021
×
★★★
Edit this entry  
19
Tinker Tailor Soldier Spy

Tinker Tailor Soldier Spy

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Stalag 17

Stalag 17

1953
×
★★★★½
Edit this entry  
13
The Hitman's Bodyguard

The Hitman's Bodyguard

2017
×
★★½
Edit this entry  
12
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
House

House

1977
×
★★★★
Edit this entry  
06
Army of Thieves

Army of Thieves

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Nightmare Alley

Nightmare Alley

1947
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Once Upon a Time in Queens

Once Upon a Time in Queens

2021
×
★★★
Edit this entry  
23
Killing Them Softly

Killing Them Softly

2012
×
★★★½
Edit this entry  
23
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Wolf Man

The Wolf Man

1941
×
★★★
Edit this entry  
22
Spectre

Spectre

2015
×
★★★
Edit this entry  
22
Dune

Dune

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Nine Perfect Strangers

Nine Perfect Strangers

2021
×
★★½
Edit this entry  
16
The Mummy

The Mummy

1932
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Raven

The Raven

1935
×
★★★
Edit this entry  
12
Muppets Haunted Mansion

Muppets Haunted Mansion

2021
×
★★★
Edit this entry  
09
The Mummy

The Mummy

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Fast & Furious 6

Fast & Furious 6

2013
×
★★½
Edit this entry  
05
Midnight Mass

Midnight Mass

2021
×
★★★★
Edit this entry  
02
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★½
Read prior review Edit this entry