Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
16
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Titane

Titane

2021
×
★★★★
Edit this entry  
13
Fear Street: 1978

Fear Street: 1978

2021
×
★★
Edit this entry  
12
Pather Panchali

Pather Panchali

1955
×
Edit this entry  
11
My Life as a Zucchini

My Life as a Zucchini

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
10
We Won't Grow Old Together

We Won't Grow Old Together

1972
×
Edit this entry  
09
Naked Childhood

Naked Childhood

1968
×
Edit this entry  
08
Chinatown

Chinatown

1974
×
Edit this entry  
07
OSS 117: Lost in Rio

OSS 117: Lost in Rio

2009
×
★★★★
Edit this entry  
06
Fear Street: 1994

Fear Street: 1994

2021
×
★★
Edit this entry  
05
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
Edit this entry  
05
The Speech

The Speech

2020
×
★★★
Edit this entry  
05
Minari

Minari

2020
×
★★★½
Edit this entry  
03
Little Mom

Little Mom

2021
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Night Doctor

The Night Doctor

2020
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Incredibles

The Incredibles

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
26
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★½
Edit this entry  
24
An Actor's Revenge

An Actor's Revenge

1963
×
Edit this entry  
23
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★
Edit this entry  
22
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Swarm

The Swarm

2020
×
★★★★
Edit this entry  
20
French Tech

French Tech

2020
×
★★★
Edit this entry  
19
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Edit this entry  
18
Little Mom

Little Mom

2021
×
Edit this entry  
17
Zack Snyder's Justice League

Zack Snyder's Justice League

2021
×
★★★
Edit this entry  
17
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
Edit this entry  
13
Mary and Max

Mary and Max

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
12
The Girl on the Train

The Girl on the Train

2016
×
★★
Edit this entry  
12
Man with a Movie Camera

Man with a Movie Camera

1929
×
Edit this entry  
11
The Father

The Father

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Rocky

Rocky

1976
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Father

The Father

2020
×
★★★★
Edit this entry  
22
Bye Bye Morons

Bye Bye Morons

2020
×
Edit this entry  
19
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★
Edit this entry  
17
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★★
Edit this entry  
16
News of the World

News of the World

2020
×
★★
Edit this entry  
15
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
Edit this entry  
15
Oxygen

Oxygen

2021
×
Edit this entry  
11
I Care a Lot

I Care a Lot

2020
×
★★½
Edit this entry  
10
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
Edit this entry  
29
Faces

Faces

1968
×
Edit this entry  
28
Back Home

Back Home

2019
×
Edit this entry  
24
Miss Americana

Miss Americana

2020
×
★★★½
Edit this entry  
22
Staying Vertical

Staying Vertical

2016
×
Edit this entry  
21
Three Monkeys

Three Monkeys

2008
×
Edit this entry  
19
Elle

Elle

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
11
The Wave

The Wave

2008
×
★★½
Edit this entry  
27
The Things of Life

The Things of Life

1970
×
Edit this entry  
20
Beau Travail

Beau Travail

1999
×
Edit this entry  
15
La Cérémonie

La Cérémonie

1995
×
★★★★
Edit this entry