Sort by

emilia has logged 54 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
22
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Widows

Widows

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
A Hard Day's Night

A Hard Day's Night

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Beaches of Agnès

The Beaches of Agnès

2008
×
★★★★
Edit this entry  
05
Tarnation

Tarnation

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
mid90s

mid90s

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
Colette

Colette

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Manakamana

Manakamana

2013
×
★★★
Edit this entry  
24
The Passion of Joan of Arc

The Passion of Joan of Arc

1928
×
★★★½
Edit this entry  
08
Hapax Legomena I: (nostalgia)

Hapax Legomena I: (nostalgia)

1971
×
Read the review Edit this entry  
05
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
A Hard Day's Night

A Hard Day's Night

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Searching for Sugar Man

Searching for Sugar Man

2012
×
★★★
Edit this entry  
06
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
02
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
La Jetée

La Jetée

1962
×
★★★★
Edit this entry  
17
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
BPM (Beats per Minute)

BPM (Beats per Minute)

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
12
The Watermelon Woman

The Watermelon Woman

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Velvet Goldmine

Velvet Goldmine

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
God's Own Country

God's Own Country

2017
×
★★★★
Edit this entry  
31
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★
Edit this entry  
20
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★
Edit this entry  
15
My Own Private Idaho

My Own Private Idaho

1991
×
★★★★
Edit this entry  
14
Won't You Be My Neighbor?

Won't You Be My Neighbor?

2018
×
★★★½
Edit this entry  
11
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
★★★★
Edit this entry  
13
Columbus

Columbus

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Totally Fucked Up

Totally Fucked Up

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The To Do List

The To Do List

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Disobedience

Disobedience

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
All the Money in the World

All the Money in the World

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Maurice

Maurice

1987
×
★★★½
Edit this entry  
06
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Love, Simon

Love, Simon

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Fall

The Fall

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Revolutionary Road

Revolutionary Road

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Motherless Brooklyn

Motherless Brooklyn

2019
×
Read the review Edit this entry  
18
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
My Friend Dahmer

My Friend Dahmer

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Joan Didion: The Center Will Not Hold

Joan Didion: The Center Will Not Hold

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Irishman

The Irishman

2019
×
Read the review Edit this entry  
28
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Boys in the Band

The Boys in the Band

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Velvet Goldmine

Velvet Goldmine

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Kedi

Kedi

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry