Sort by

emiliaciccs has logged 92 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Krampus

Krampus

2015
×
★★★★
Edit this entry  
24
On My Skin

On My Skin

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Leave No Trace

Leave No Trace

2018
×
★★★½
Edit this entry  
22
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Guilty

The Guilty

2018
×
★★★½
Edit this entry  
16
Mandy

Mandy

2018
×
Read the review Edit this entry  
15
Roma

Roma

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
7th Floor

7th Floor

2013
×
★★★
Edit this entry  
08
Cam

Cam

2018
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
High Tension

High Tension

2003
×
Edit this entry  
30
Silence

Silence

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
27
The Haunting of Hill House

The Haunting of Hill House

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Sólo con tu pareja

Sólo con tu pareja

1991
×
★★★★
Edit this entry  
19
Martyrs

Martyrs

2008
×
★★★★
Edit this entry  
04
Ghostland

Ghostland

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Bad Samaritan

Bad Samaritan

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Stephanie

Stephanie

2017
×
Read the review Edit this entry  
19
The Motive

The Motive

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Ghost Stories

Ghost Stories

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Pawn

Pawn

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Upgrade

Upgrade

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Leading Lady Parts

Leading Lady Parts

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Side Effects

Side Effects

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Human Capital

Human Capital

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Gravity

Gravity

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Stepford Wives

The Stepford Wives

2004
×
★★★½
Edit this entry  
04
Pet Sematary

Pet Sematary

1989
×
★★★½
Edit this entry  
31
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
After.Life

After.Life

2009
×
Edit this entry  
13
Frozen

Frozen

2010
×
★★★★
Edit this entry  
09
Hannah Gadsby: Nanette

Hannah Gadsby: Nanette

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Midnight Cowboy

Midnight Cowboy

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
I Kill Giants

I Kill Giants

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Calibre

Calibre

2018
×
★★★★
Edit this entry  
27
13 Sins

13 Sins

2014
×
★★★½
Edit this entry  
26
Barricade

Barricade

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
A Whole Life Ahead

A Whole Life Ahead

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Black Mountain Side

Black Mountain Side

2014
×
★★★★
Edit this entry  
22
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Purge: Election Year

The Purge: Election Year

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Terminal

Terminal

2018
×
Read the review Edit this entry  
16
Desierto

Desierto

2015
×
★★★½
Edit this entry  
15
Downrange

Downrange

2017
×
Read the review Edit this entry  
13
The Ladykillers

The Ladykillers

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry