Sort by

emiliaciccs has logged 60 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Ballerina

Ballerina

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
His Secret Life

His Secret Life

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Goddess of Fortune

The Goddess of Fortune

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Man from U.N.C.L.E.

The Man from U.N.C.L.E.

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
Edit this entry  
01
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Princess and the Frog

The Princess and the Frog

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★
Edit this entry  
20
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Italian Job

The Italian Job

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Bad Education

Bad Education

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Joker

Joker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Us

Us

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Brimstone

Brimstone

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Wolves at the Door

Wolves at the Door

2016
×
Edit this entry  
22
Amores Perros

Amores Perros

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Cake

Cake

2014
×
★★★
Edit this entry  
11
Amore 14

Amore 14

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The First King

The First King

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
22
The Voices

The Voices

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Big Little Lies

Big Little Lies

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
I'm a Killer

I'm a Killer

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
10
mid90s

mid90s

2018
×
★★★★
Edit this entry  
31
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
All About My Mother

All About My Mother

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
22
The Clovehitch Killer

The Clovehitch Killer

2018
×
★★★★
Edit this entry  
19
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★★
Edit this entry  
09
A Dark Place

A Dark Place

2018
×
★★★★
Edit this entry  
28
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Ordeal

The Ordeal

2004
×
Edit this entry  
28
Scarface

Scarface

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Nymphomaniac: Vol. II

Nymphomaniac: Vol. II

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Nymphomaniac: Vol. I

Nymphomaniac: Vol. I

2013
×
★★
Edit this entry  
10
In the House

In the House

2012
×
★★★★
Edit this entry  
07
Blindspotting

Blindspotting

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
25th Hour

25th Hour

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Green Book

Green Book

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Walk Hard: The Dewey Cox Story

Walk Hard: The Dewey Cox Story

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Wildlife

Wildlife

2018
×
★★★½
Edit this entry  
13
High Flying Bird

High Flying Bird

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Inbred

Inbred

2011
×
★★★
Edit this entry