Sort by

Emilia has logged 51 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
20
Song to Song

Song to Song

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Vincent

Vincent

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Unknown Girl

The Unknown Girl

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Cold War

Cold War

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Kwaidan

Kwaidan

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
David Attenborough: A Life on Our Planet

David Attenborough: A Life on Our Planet

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Far from the Madding Crowd

Far from the Madding Crowd

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Grave of the Fireflies

Grave of the Fireflies

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Tenet

Tenet

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Don't Tempt Me

Don't Tempt Me

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Ain't Them Bodies Saints

Ain't Them Bodies Saints

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Frantz

Frantz

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Tove

Tove

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Buñuel in the Labyrinth of the Turtles

Buñuel in the Labyrinth of the Turtles

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
John Wick

John Wick

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
RBG

RBG

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Raw

Raw

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Us

Us

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Manifesto

Manifesto

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Venus in Fur

Venus in Fur

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Salò, or the 120 Days of Sodom

Salò, or the 120 Days of Sodom

1975
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Speed

Speed

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The New Girlfriend

The New Girlfriend

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Past

The Past

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
ma ma

ma ma

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Enola Holmes

Enola Holmes

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Unlocked

Unlocked

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Polisse

Polisse

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Despicable Me 2

Despicable Me 2

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Youth

Youth

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Longest Day

The Longest Day

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Metropolis

Metropolis

1927
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Enter the Void

Enter the Void

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
From Up on Poppy Hill

From Up on Poppy Hill

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Hannah Gadsby: Nanette

Hannah Gadsby: Nanette

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry