Emilia has written 51 reviews for films during 2020.

  • Song to Song

    Song to Song

    ★★½

    Terrence Malick's Song to Song tells a modern love story entangling at least five people. These five spots are occupied by an incredible cast: Natalie Portman, Rooney Mara, Ryan Gosling, Michael Fassbender and Cate Blanchett. On top of that, there's a myriad of musicians appearing in the film. There's love and deception, and then love and regret.

    The storytelling is very fragmented, and you sort of drift from one emotion and scene to another. More than a coherent story, there's…

  • Mission: Impossible – Fallout

    Mission: Impossible – Fallout

    ★★★

    I hate to put such a low scoring on a film that's evidently loved by everyone. But I'm just not that into action movies. I mean, it's a nice way to spend an evening but it probably won't Hunt my dreams (pun totally intended).

    In this 6th (yikes!) M:I, Ethan Hunt, the main protagonist played by Tom Cruise, saves the world along with his reputation. I haven't seen all the M.Is before this one, and that didn't really matter.

    This…

  • Vincent

    Vincent

    ★★★★

    A great short from Tim Burton's early days.

    I really think this is what Burton has done best all his life: quirky and a little bit scary stop-motion animation with poetic narration.

    The animation style is very "burtonesque", meaning it has been vastly influenced by old German expressionism. Makes you smile.

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★½

    Oh this movie surprised me! Everybody says it's great but I didn't expect a near perfect animation!

    Very funny, full of colour and action, interesting characters, surprisingly inventive story. What is there not to love? The superhero lore can be explored in full without any physical limitations. The animation is stylised and even, may I say, artistic!

    Adults can enjoy this as much as kids. I'm speechless. I want more of whatever this is. Good thing there's a sequel coming in 2022.

  • The Unknown Girl

    The Unknown Girl

    ★★★

    I wanted to see La fille inconnue for two specific reasons: because of the Lady on Fire actress Adèle Haenel and because of the Dardenne brothers' direction.

    In the film Jenny, a hard-working doctor, doesn't open her clinic's door to a girl in need and the girl ends up dead. The guilt-ridden doctor sets out to find out the girl's identity.

    The film is interesting in the sense that it's a whodunnit that isn't even really interested in who really…

  • Cold War

    Cold War

    ★★★★

    A man and a woman meet in Poland during cold war and fall desperately in love.

    The cinematography is near perfection. The story flows in black and white towards the tragic end. What wouldn't lovers do to be together?

    There is something very slavic about the film. Both in good and "bad". Good for me is that actions and facial expression talk for themselves and we are not drowned in sappy emotionality in the typical sense. However, the film is…

  • Kwaidan

    Kwaidan

    ★★★½

    Four separate ghost stories from Japan.

    This film and its visuals have been inspiring horror movies for decades and it's easy to see why. The decor is theatrical, the sound design very minimalistic and eerie, and there is only little dialogue. It gives the film a truly disturbing atmosphere. Quite effective for a horror movie.

    The movie was, however, a little slow-paced for me. At times at least. Damn my attention span that's too used to western films. But it's…

  • David Attenborough: A Life on Our Planet

    David Attenborough: A Life on Our Planet

    ★★★★½

    I just can't believe Sir David Attenborough is 94 years old. As sharp, clear and well-spoken as ever, he explains how during his lifetime the nature has been all but destroyed. The second part of the film concentrates on how to fix it.

    I have to admit that I am biased when it comes to this documentary. It just takes Attenborough's voice and I'm instantly catapulted back to my childhood Saturday nights when all my family watched his documentaries on…

  • Portrait of a Lady on Fire

    Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★

    A painter tries to capture the essence of a young woman set to be married with someone she doesn't even know. Forbidden love ensues.

    It's hard to write about this movie. The feeling and the intensity are there throughout the movie, without a doubt. And so is the stellar acting. I had seen and liked one of the two lead actresses Adèle Haenel in "Deerskin" but here she's even way better than I expected. Also the whole imagery and landscapes…

  • Far from the Madding Crowd

    Far from the Madding Crowd

    ★★½

    Bathsheba Everdene, an orphaned heiress, gets courted by 3 very different suitors.

    A very acceptable romantic drama. Carey Mulligan does a fine job as the lead but it's Juno Temple's delicate portrayal of a side character called Fanny that melted my heart.

    I have a soft spot for period piece movies. Pet peeve. ("Kiss her already!" "Oh god I would love to wear dresses like that!" "Why aren't there 3 cute men following ME around?") They are way better than soap operas or reality shows. But in all honesty, I'll forget about them as soon as the credits roll.

  • Grave of the Fireflies

    Grave of the Fireflies

    ★★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    World war 2 rages in the background and the young orphaned siblings Seita and Setsuko try to survive it on their own.

    This is probably the most touching animated film you'll ever see. One of the Studio Ghibli favourites that I had been saving for the right moment, meaning a calm evening without any personal drama that would over-enhance the melancholy of the film.

    I have never seen portrayal of childhood as accurate as in Setsuko's character. The depiction of…

  • Tenet

    Tenet

    ★★

    I am such a big fan of Inception. I was probably hoping for an Inception part two. But this was far from it.

    In the film the world has two parallel timelines, one going forwards and one going backwards. There is a complicated logic behind it but explaining it or trying to understand it in depth becomes pretty boring so I won't do it.

    It's nice to see an African American in the lead role of such a big block-buster.…