RSS feed for Emil

Emil has logged 170 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
08
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The King of Staten Island

The King of Staten Island

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Jeffrey Epstein: Filthy Rich

Jeffrey Epstein: Filthy Rich

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Okja

Okja

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
No Half Measures: Creating the Final Season of Breaking Bad

No Half Measures: Creating the Final Season of Breaking Bad

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Silent Horror

Silent Horror

2005
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Bob Lazar: Area 51 and Flying Saucers

Bob Lazar: Area 51 and Flying Saucers

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Have a Good Trip: Adventures in Psychedelics

Have a Good Trip: Adventures in Psychedelics

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Dreams

Dreams

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Squid and the Whale

The Squid and the Whale

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
23rd Psalm Branch

23rd Psalm Branch

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Murder Psalm

Murder Psalm

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Dead

The Dead

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Dog Star Man

Dog Star Man

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Rage Net

Rage Net

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Night Music

Night Music

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Dante Quartet

The Dante Quartet

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Eye Myth

Eye Myth

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Mothlight

Mothlight

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Eye Myth

Eye Myth

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Eye Myth

Eye Myth

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Eye Myth

Eye Myth

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Last Dance

The Last Dance

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Valerie and Her Week of Wonders

Valerie and Her Week of Wonders

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Woman in the Dunes

Woman in the Dunes

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
I Vitelloni

I Vitelloni

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
House

House

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Sacrifice

The Sacrifice

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
A Murderer

A Murderer

1957
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Election

Election

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Nostalgia

Nostalgia

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Begotten

Begotten

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
A Funny Shave

A Funny Shave

1906
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Blood of the Beasts

Blood of the Beasts

1949
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Wiener-Dog

Wiener-Dog

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Mirror

Mirror

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Waking Life

Waking Life

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Intolerable Cruelty

Intolerable Cruelty

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Dark Horse

Dark Horse

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
A Serious Man

A Serious Man

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Simon of the Desert

Simon of the Desert

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Spartacus

Spartacus

1960
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Solaris

Solaris

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry